Indrek Kald • 9. jaanuar 2013 kell 14:24

Eesti toetab Iirimaale ja Portugalile uue laenu eraldamist

Eesti toetab Iirimaale ja Portugalile järgmise laenumakse tegemist.

Homsel valitsuse istungil annab rahandusminister Jürgen Ligi ülevaate Eesti seisukohtadest Portugali ja Iirimaa finantsabi programmi täitmisest ja memorandumi muudatustest.

Selle alusel tehakse Portugalile 2,5 miljardi euro suurune osamakse, millega ulatub Portugalile antud finantsabi 64,2 miljardini. Programmi kogumaht on 78 mld eurot.

Eesti nõustub, et Portugal on täitnud finantsabi programmi kuuendaks ülevaateks seatud tingimused ning toetab ülevaate heakskiitmist, vastastikuse mõistmise memorandumi muudatusi ning Portugalile järgmise laenumakse tegemist.

Portugali majanduse kohandamise programmis lepiti kokku ELi majandus- ja rahandusministrite nõukogus (ECOFIN) 17. mail 2011. Seejärel allkirjastati vastastikuse mõistmise memorandum ja laenuleping. Väljamaksed on kavas jaanuaris pärast ECOFINi ja eurogrupi ning IMFi nõukogu heakskiitvaid otsuseid.

Iirimaale tehakse 0,8 miljardi euro suurune väljamakse Euroopa Finantsstabiilsuse Mehhanismist (EFSM) ja Euroopa Finantsstabiilsuse Fondist (EFSF). Lisaks maksab Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) 0,9 miljardit eurot ja Ühendkuningriik 0,5 miljardit eurot.

Koos kaheksanda osamaksega ulatub Iirimaale antud finantsabi 56,6 miljardi euroni ehk 84%ni laenuprogrammi kogumahust.

Eesti nõustub, et Iirimaa on täitnud finantsabi programmi kaheksandaks ülevaatuseks seatud tingimused ning toetab ülevaatuse heakskiitmist, vastastikuse mõistmise memorandumi muudatusi ning Iirimaale järgmise laenumakse tegemist, seisab valitsuse istungi eelinfos.

Hetkel kuum