Romet Kreek • 20. veebruar 2013 kell 12:34

Hoiatus: USA pangad on suuremad, kui nad paistavad

USA pangad on suuremad kui riigi SKP, kuid pangad maskeerivad raamatupidamise abil riski, vahendab Bloomberg.

Sellist hoiatust peaksid USA hoiusekaitsefondi FDICi asepresidendi Thomas Hoenigi tõstatatud väljendust kasutades kandma neli USA suuremat panka. Derivatiivide ja teiste bilansiväliste varade karmimate raamatupidamisnõuete kasutamine näitaks panku topelt suuremana, kui nad ise näitavad. Nad oleksid sama suured, kui USA majandus, selgus Bloomergi andmetest.

„Derivatiivid, nagu ka laenud, kätkevad endas riski,“ ütles Hoenig. „Nende panuste kajastamine bilansis annaks meile kenama pildi seal olevast avatusest riskidele.“

USA raamatupidamisreeglid lubavad pankadel kajastada bilansis väiksemat osa derivatiividest, kui Euroopa omadel on lubatud. Näiteks ei kajasta USA pangad bilansis hüpoteeklaenudega seotud võlakirju. See aga aitab alahinnata riske ning mõjutab kapitalivajadust.

Rahvusvahelisi derivatiivide ja väästpaberistamise standardeid kasutades kahekordistuks JPMorgani, Bank of America ja Wells Fargo bilansimaht, Citigroupi bilansimaht kasvaks 60 protsenti. JPMorgani bilansimaht oleks 4,5 triljonit dollarit, mitte 2,3 triljonit, nagu seda näidatakse. Sellega mööduks JPMorgan bilansimahult HSBC Holdingsist ja Deutsche Bankist, mlle bilansimaht on 2,7 triljonit dollarit.

JPMorgan, Bank of America ja Citigroup oleksid maailma kolm suuremat panka ja Wells Fargo oleks kuues. Kokku oleks neil varasid 14,7 triljoni dollari eest, mis moodustab 93 protsenti USA SKPst. Kogu pangandussüsteemi varad moodustaksid 170 protsenti SKPst, mida on vähem kui Saksmaal, kus pankade bilansimaht on 326 protsenti SKPst.

Derivatiivipositsioonide mahaarveldused aitavad pankadel tõmmata bilansist maha 4 triljoni dollari eest varasid. Samuti saavad pangad bilansist väljas hoida enamiku väärtpaberistatud hüpoteeklaene – trimmides maha veel 3 triljonit dollarit.

Bilansivälised varad ja derivatiivid olid 2008. aasta finantskriisi juureks. AIG, mille päästmiseks läks 182 miljardit dollarit maksumaksja raha, ei suutnud pankadele tasuda võlakirjadega seotud derivatiivide eest.

Hetkel kuum