Romet Kreek • 6. september 2013 kell 6:44

Lekkinud raport räägib Gröönimaa ja Antarktika jää kiiremast sulamisest

Jää kaob Antarktikas ja Gröönimaal kiiremini ja võib viia merevee taseme kõrgemale tõusule, kui on varem prognoositud selleks sajandiks, vahendab Bloomberg lekkinud ÜRO dokumendile tuginedes.

Kuni 2011. aastani on kümne aastaga Gröönimaa jää sulamine lisanud merre kuus korda rohkem vett, kui eelnenud kümnel aastal. Antarktikas on jää sulamisest vett lisandunud viis korda enam, kui kümme aastat varem. ÜRO tõstis prognoosi, kui palju nende kahe jääkilbi sulamisest vett maailmamerre 2100. aastaks lisandub.

„Planeedi külmemate alade muutused on väga hea indikaator kliima soojenemise hindamiseks,“ ütles NASA teadlane Walt Meier. „See on varajane hoiatussüsteem. Kui te mõtlete kraadi või kahe võrra temperatuuri tõusule Suurbritannias või USAs, siis see ei ole miski, mida märgataks, kuid seal kus on lumi ja jää, võib sellel olla hiiglaslik mõju.“

Gröönimaal ja Antarktikas on piisavalt jääd, et tõsta merepinda ligi 66 meetrit, kuid selle sulamise protsess võib kesta tuhandeid aastaid.

Bloomberg sai enda käsutusse 2200 leheküljelise dokumendi tööversiooni inimeselt, kellel on ametlik ligipääs dokumentidele, kuid kes soovis jääda anonüümseks, kuna dokumenti ei ole avaldatud.

Gröönimaa jääkilbi vähenemine võib lisada 2081-2100 neli kuni 21 sentimeetrit merepinna tõusu. 2007. aasta prognoosi kohaselt oodati siis merepinna tõusu Gröönimaast tingituna 1-12 sentimeetri võrra.

 

 

 

Hetkel kuum