• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Multimiljonär investeerib Eestisse

  Ekstsentriline multimiljonär Kirsan Iljumžinov kasutas eelmisel nädalal Eestis toimunud Rahvusvahelist maleorganisatsiooni FIDE kongressi, et otsida siin investeerimisvõimalusi.

  Kohtun Iljumžinoviga hotellis Olümpia. Kohe on algamas FIDE peaassamblee, mille peateema on järgmisel aastal toimuvate FIDE presidendi valimiste toimkonna kinnitamine. Eelmisel nädalal Tallinnas toimunud FIDE kongress oli presidendivalimiste kampaania avapauk.
  18 aastat FIDE presidendi ametis olnud Iljumžinov jõuab kohale mõni minut enne ürituse algust, seljas läikiv täpselt tema keha järgi õmmeldud must ülikond, lillakas lips. Ta on särav, puhanud ja valmis uueks päevaks.
  Tal on kiire ja seda näitab ka kehakeel: kiired käesurumised, pilk ühele ja siis juba teisele kolleegile. Ta ütleb, et tal pole aega pikemaks intervjuuks ja nõustub vastama küsimustele käigu pealt. Intervjuu saab kesta nii kaua, kuni ta jõuab konverentsisaali. Selleks kulub seitse minutit.
  Kas olete Eestis esimest korda? Ei ole, mul on siin palju sõpru. Eelmisel aastal ma kohtusin siin FIDE juhtkonnaga. Aastal 2007 toimus meil siin presidendi juhatuse koosolek ja kohtusin Eesti presidendiga ka.
  Kuidas Teile Eesti meeldib? Jah, muidugi meeldib. Olen siin nii Nõukogude ajal käinud kui ka iseseisvuse ajal. Riik vaikselt areneb, äri areneb. Eile kohtusin ka erinevate ärimeestega. Ilmselt hakkame aitama siin mingite äriprojektidega.
  Kavatsete Eestisse investeerida? Jah. Eile (8. oktoobril – toim) ma rääkisin ühe tehase omanikuga. Nad teevad huvitavat toodangut, varem töötas see ettevõte Venemaa suunal, aga nad otsivad ­uusi turustuskanaleid. Ma arvan, et see investeering meil õnnestub.
  Mis selle firma nimi on? Ma täpselt ei mäleta, mis nende nimi oli. Nad toodavad erinevaid pulbreid tulekustutamise jaoks, keemilisi vahendid. See on huvitav ettevõtte.
  Teil on umbes 20 erinevat investeeringut… Jah. Palju on. Näiteks Mongoolias plaanin ehitada raudteed. Mul on äriprojekte Aserbaidžaanis, Vietnamis. Kambodžas ostsin raadiojaama. Plaanis on investeerida 4G-mobiilsidevõrku. Sellised erinevad investeeringud ongi.
  Oma esimese miljoni teenisite 27aastaselt? Jah. 1989. aastal. Hakkasin Venemaal müüma autosid – Audisid, Volkswageneid ja Hyundaisid. Olin ametlik autode vahendaja ja äri läks väga hästi. Oma esimese miljoni teenisin kolme kuuga.
  Kui suur on praegu Teie vara väärtus? Ma ei tea. Minu jaoks ei ole see oluline. On, mis on. Oluline on see, et olen ehitanud 28 erinevat kirikut ja 46 buda templit. Olen ehitanud ka mitu teatrit.
  Seega raha ei ole Teie jaoks kõige tähtsam? Eks raha on vajalik selleks, et oleks tegevust. Näiteks, mis puudutab malet, siis alates 1995. aastast olen ma FIDEsse investeerinud rohkem kui 70 miljonit dollarit: turniiride peale, hariduse peale jne. Ma ei ostnud selle raha eest endale näiteks maja, vaid andsin selle ära.
  Te olete ka Venemaa mõjuvõimsama partei Ühtne Venemaa liige. Kas olete aktiivne või passiivne poliitik?  Kui sa saad 18aastaseks, siis sa oled juba poliitikas, saad osaleda valimistel. Kuna mul on erinevad investeeringud, siis mingil määral puutun kokku ka erinevate parlamendiliikmetega, ministritega.
  Minu teada pidite Eestis olles kohtuma ka Tallinna linnapea Edgar Savisaarega, aga Savisaar jättis selle kohtumise ära? Meil ei olnud linnapeaga kohtumist kavas, kohtusime abilinnapea Mihhail Kõlvartiga.
  Eesti poliitikutest kohtusin veel Andrei Korobeinikuga (Eesti Maleliidu president – toim).
  Aga olete kunagi Savisaarega kohtunud või temaga suhelnud? Ei ole. Aga ilmselt me tulevikus kohtume, sest meil on plaanis ehitada Eestisse maleklubi.
  Te olete olnud 18 aastat FIDE president. Kas kandideerite presidendiks ka järgmisel aastal? Ma olen 18 aastat sellel ametikohal töötanud ja meie meeskond pakkus mind uuesti kandidaadiks, sest meil on pooleli programm, kus me tahame male õpetamise koolidesse viia.
  Ma saan aru, et Garri Kasparov kandideerib ka presidendiks. Kandidaate saab esitada 1. juulini ja praegu on umbes 3–4 kanditaati.
  Kas Kasparov on Teile tugev konkurent? No ikka. Aga sellesse ametisse võib igaüks kandideerida.
  18 aastat on pikk aeg. Kaua veel… Jah. Mind on kuus korda valitud presidendiks.
  Äkki aitab juba sellest ametist? No minu jaoks… ma olen lihtne inimene, töötan seal, kus mulle tundub, et on põnev. Keegi ei sunni mind. Olen ka mitme ettevõtte nõukogus, fondides. Investeerin raha erinevatesse riikidesse.
  Maleturniir presidendipalees
  Briti päevalehes The Guardian ilmus Iljumžinovist 2006. aasta oktoobris persoonilugu. Põhjuse andsid tema korraldatud male maailmameistrivõistlused Kalmõkkia pealinnas Elistas.Ajakirjanik Ed Vulliamy kirjeldas, et Elista keskväljakul oli hiiglaslik malelaud Lenini ja Buddha kuju vahel. Linna muuseumi ja hotelliga malekompleksile ning budistlikule templile kulutas Iljumžinov tohutuid summasid maksumaksja raha. Lähim lennujaam jäi Elistast tundide autosõidu kaugusele.2006. aasta malevõistlused toimusid Kalmõkkia parlamendihoones, kuhu selleks palju raha maeti.Selle kõige juures on Kalmõkkia üks vaesemaid piirkondi Venemaal, kuigi Iljumžinov on sellele vastu vaielnud.
   
  Kes on kes
  Kirsan Iljumžinov
  51aastane multimiljonär1993–2010 oli Venemaa lõunaosas asuva autonoomse piirkonna Kalmõkkia president.Alates 1995 rahvusvahelise maleorganisatsiooni FIDE president.esimesed miljonidõppis Moskva välissuhete instituudis jaapani keelt.1989 sai Nõukogude-Jaapani ettevõtte Liko-Raduga direktoriks Venemaal. Liko-Raduga importis Audisid ja Volkswageneid. Sel ajal teenis ka oma esimese rublamiljoni.asutas pärast Nõukogude Liidu lagunemist ettevõtte Sun Corporation, mis kasvas mitmesaja miljoni dollarilise käibega rahvusvaheliseks äriks.laia joonega ekstsentrikOmab Wikipedia andmetel eralennukit ja kuut Rolls-Royce’i. Moskvas kasutab musta limusiini, kodus Kalmõkkias eelistab valget.käinud läbi paavst Johannes Paulus II, Dalai Lama, Henry Kissingeri ja Vladimir Putiniga. Mõni kuu enne Liibüa eksdiktaarori Muammar Gaddafi tapmist 2011 mängis temaga malet.Budist, aga ehitanud peale buda templite ka katoliku ja ­õigeusu kirikuid ning mošeesid ja sünagooge.Oma valimiskampaaniates on lubanud tasuta mobiili igale karjusele ja et Diego Maradona hakkab mängima Kalmõkkia kohalikus jalgpalliklubis.Briti ajakirjaniku Ed Vullia­my kirjeldus 2006. aastast:Ta on ekstsentriline. Usub tulnukaid ja väidab, et on nendega koos reisinud. Investeerimisotsuste tegemisel on nõu küsinud bulgaarlannast ennustajalt Baba Vangalt. Temas on kombineeritud poliitiline rahutus, mis talub halvasti oponente, aga ka tugev vaimne pühendumine ja usk, et male on Kalmõkkiale kõrgemalt poolt määratud. Võib olla võluv, samas tema nartsissism ja ambitsioonikus on häbitud.kritiseerija mõrv1990ndatel tapeti Elistas ajakirjanik, kes kritiseeris Iljumžinovit ja kirjeldas teda sõnadega “Khaan, võluv välismaal, kuid kättemaksuhimuline kodus”. Ajakirjanik uuris Iljumžinoviga seotud skeeme.viimased suurtehingud2012 juunis selgus, et tema firma Credit Mediterranee ostis 52% Bulgaaria kütuseturu liidrist Petrol Holding, vahendas lenda.ru. Peale kütusetanklate ja -hoidlate kuulub Petrol Holdingule hotelle, kasiino, lennufirma ja jalgpalliklubi. Analüütikute hinnangul ulatub tehingu summa üle miljardi dollari.2012 suvel ostis Venemaa suhkrutootja Sjukdeni aktsiaid, mis kuulub rahvusvahelisse suhkrukorporatsiooni Groupe Sucres&Denrees, kirjutas Vene Forbes.
   
  Kommentaar
  Iljumžinovi juhtimisstiil viib FIDE allakäigule
  Garri Kasparov, maletšempionist Venemaa opositsiooniliider, kandideerib järgmisel aastal FIDE presidendiksTunnen Kirsani juba ammusest ajast, ma ei ütleks, et need ligi 25 aastat on olnud meil sõbralik töösuhe. Me oleme siiski erinevad inimesed, kuulume kahte erinevasse maailma, usume erinevatesse asjadesse. Kui rääkida poliitikast, siis tema arusaamad erinevad täielikult minu arusaamadest.Ta on olnud 18 aastat FIDE president. Ma usun, et ta on palju panustanud, aga see on minevik. FIDE juhtimisstiil on selline, mis viib organisatsiooni allakäigule. Kuna me mõlemad konkureerime FIDE presidendiks, siis ma proovin teda iseloomustades olla positiivne. Kirsan on ettevõtja ja ta on sarkastiline. Ma arvan, et ta siiski ei saa aru, et FIDE vajab muudatusi ja tal on aeg minna. Ma loodan, et kui ta tahab konkureerida, siis konkureerib ta ideede ja programmidega, mitte tühjade lubadustega ja meie kampaania kritiseerimisega.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Egle Heinsar: edukas Eesti algab vaesteta ühiskonnast – 220 eurot kuus kõige haavatavamatele
Tõeliselt edukas riik saame olla alles siis, kui meil pole vaeseid. Kui me ei jõua teha tervet kodanikupalka, tehkem sellest veerandki – kõige haavatavamale ühiskonnakihile, kirjutab sotsiaaldemokraat Egle Heinsar arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Tõeliselt edukas riik saame olla alles siis, kui meil pole vaeseid. Kui me ei jõua teha tervet kodanikupalka, tehkem sellest veerandki – kõige haavatavamale ühiskonnakihile, kirjutab sotsiaaldemokraat Egle Heinsar arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Sendipidude nõutuim artist Rahakratt hullutab masse
Eesti üks armastatumaid rahablogijaid Rahakratt avaldas nipid, kuidas palka juurde norida, pangaonudelt laenuintressi alla tingida ja rotina vetsu minnes sealt miljonärina väljuda.
Eesti üks armastatumaid rahablogijaid Rahakratt avaldas nipid, kuidas palka juurde norida, pangaonudelt laenuintressi alla tingida ja rotina vetsu minnes sealt miljonärina väljuda.
USA sätib plaani, et takistada Venemaa sissetungi Ukrainasse
Ameerika Ühendriikide president Joe Biden valmistab ette samme, et Vladimir Putini juhitaval Venemaal oleks raske hõivata Ukraina, vahendab Reuters.
Ameerika Ühendriikide president Joe Biden valmistab ette samme, et Vladimir Putini juhitaval Venemaal oleks raske hõivata Ukraina, vahendab Reuters.
November oli Tallinna lennujaamale oodatust parem
Novembris läbis Tallinna lennujaama 164 126 reisijat. Võrreldes pandeemiaeelse tasemega on nõudlus alates märtsist järk-järgult taastunud, jõudes novembrikuus 68% juurde tavapärasest mahust. Regulaarlendude keskmine täituvus oli novembris 58%, teatas lennujaam.
Novembris läbis Tallinna lennujaama 164 126 reisijat. Võrreldes pandeemiaeelse tasemega on nõudlus alates märtsist järk-järgult taastunud, jõudes novembrikuus 68% juurde tavapärasest mahust. Regulaarlendude keskmine täituvus oli novembris 58%, teatas lennujaam.