Kaisa Gabral • 10. jaanuar 2014 kell 15:12

Ettevõtja: Rootsis on seis külm ja rahulik

Rootsis on tänaseni majanduse ja tellimuste osas seis väga külm ja rahulik, kommenteeris Same OÜ juht Timo Tein ettevõtte möödunud aasta eksporti.

Üldine eksport oli Eestis möödunud aasta novembris koondnumbrina kuuendat kuud järjest languses. Sektorite lõikes oli ka kasvajaid, näiteks puidutööstus ja laevatööstus. Kuid oli ka langejaid nagu metallitööstused ja masinavalmistajad.

OÜ Same on masinatööstusettevõte, mis tegeleb Jõgevamaal Tabiveres masinate ja seadmete tootmisega. Toodangust ca 30% realiseeritakse Eestis ja ca 70% välisturgudel. Ettevõtte juhi Timo Teini sõnul oli möödunud aasta eksport neil kasin.

„Eelmisel aastal oli meil langus, kuskil 20% kanti tuleb ilmselt,“ märkis Tein. Peamiseks põhjuseks oli  Skandinaavia ja Rootsi majanduse halvenemine. „Juba üle-eelmise aasta lõpus oli meile tunda, et seal (Rootsis – toim.) midagi sünnib ja eelmisel aastal see keris edasi ja siis tuli veel Soome takkapihta otsa. Rootsis on tänaseni väga külm ja rahulik see asi,“ rääkis Tein ja lisas, et elu Rootsis nagu seisaks.

Rääkides käesolevast aastast, siis kuigi räägitakse, et tuleb üldine elavnemine, siis Tein seda enda ettevõtte näitel väga ei usu. „Meie seda elavnemist hetkel küll veel ei tunne. Meie käesolevat aastat mõjutab ka see, et pole talve. Eelmisel aastal oli meil langus just läbi metsaasjade, Rootsis toimusid metsamajandamise ja paberipuuvärgi kokkuostu osas muutused ja see lõigi erametsaomanikele piduri peale,“ rääkis Tein. Elavnemise märke Tein ei näe kkusagilt veel ja talv asja ka kergemaks ei tee.

Peale Rootsi ekspordib ettevõte veel mujale Euroopasse. „Poola, Saksamaa, Tšehhi, Austriakaupa ka Ameerikasse viia. Mõned konteinerid on juba läinud,“ rääkis Tein uuest avastatud turust, kuid ei soovinud seda suure kella külge veel panna. „Loodame, et läheb hästi kõik. Eks ma selle USA ekspordi osas olen ise ka palju õppinud. USA kaitseb oma turgu meeletult igasuguste käskude ja keeludega,“ seletas Tein ja lisas, et USA reeglid kauba sisseveo osas on ühed karmimad, mida ta kuskil varem puittoodete puhul on näinud ning nende vastu eksimise korral on trahvid krõbedad. Ka ei meeldi ameeriklastele Teini sõnulm euro kurss dollari suhtes. „Kuna euro ja dollari kurss on selline, mis neile hästi ei meeldi, siis on kümnekordne see valuuta konverseerimise vahe,“ seletas Tein murekohti.

„Eks meil on vaja see kõik läbi närida," lisas Tein. 

 

 

Hetkel kuum