Sirje Rank • 29. jaanuar 2014 kell 8:45

ELi pangareform takerdub valimistsüklisse

Reformikava, mis peab piirama Euroopa suurimate pankade tegevust, et need ei muutuks "liiga suureks, et pankrot üldse võimalik oleks", riskib takerduda ELi valimistsüklisse.

Euroopa Komisjoni siseturuvolinik Michel Barnier avalikustab komisjoni ettepaneku täna, kuid Euroopa Parlamendi majandus- ja rahanduskomisjoni esimees Sharon Bowles on juba kaevanud, et parlamendil ei jää enam aega selle eelnõu menetlemiseks, vahendas Bloomberg.

Europarlamendi valimised on mai lõpus. Paljud saadikud on selleks ajaks juba ametist lahkunud või uues ametis, kui eelnõu hääletamiseni jõuab.

"Veidi solvav on, et see eelnõu esitatakse praegu," ütles Bowles. "Barnier oleks pidanud selle esitama palju varem enne valimisi või üldse mitte esitama. Tähtaeg eelnõude esitamiseks, mis ei ole erakorralised eelnõud, oli läinud aasta juulis."

Barnier' ettepanek piirab pankadel omal kontol kauplemist ning annab regulaatoritele voli panku tükeldada, et need ei kasvaks ohtlikult suureks.

Ettepanekud on juba ette pälvinud palju kriitikat. Saksamaa ja Prantsusmaa väidavad, et komisjoni plaanid võivad õõnestada pankade laenutegevust ning ajendada pangateenuseid Euroopast mujale kolima.

Barnier' ettepanek on bürokraatlik, see kohtleb konkureerivaid panku erinevalt, taunis Saksamaa europarlamendisaadik Sven Giegold. "See loob suurtele ja väikestele pankadele erinevad tingimused."

Barnier' enda mandaat komisjoni volinikuna kehtib 31. oktoobrini. Järgmisel volinikul on vaba voli kogu ettepanek tagasi võtta või esitada uus versioon.

Barnier ütles eile, et need ettepanekud on Euroopa pangareformi nurgakiviks.

Hetkel kuum