10. märts 2014 • 4 min
Jaga lugu:

Varjusurmast kiirelt kasvama

Tee oma tööd hästi ja südamega, ära aja meeleheitlikult taga kasumit, siis tuleb ka edu, nendib kiire kasvuga Livonia Ehitus OÜ suuromanik Harri Liblik.

Liblik ei näe oma ettevõtte kasvus midagi erilist, kuid mainib korduvalt ühe hea käekäigu põhjusena kliente, häid suhteid nendega ja rõhutab, et inimestega tuleb inimese moodi rääkida, mitte tabelites lepingutes näpuga järge ajades ja oma jonni ajades, kirjutab 11. märtsil ilmuv Äripäeva kuukiri Ehitus.

“Seetõttu oleme ka kaotusi vastu pidanud võtma, kuid suhted on alati olulisemad olnud,” lisas gasellide pingereas käivet neli ja kasumit 100 korda kasvatanud ettevõtte omanik Liblik.

Suhtle kundega. Kliendid on Livonia Ehitusega rahul ja kui taas on midagi ehitada vaja, otsitakse ettevõte uuesti üles. “Tellijatega peab suhtlema, siis nad saavad hindadest paremini aru, miks üks või teine asi on just nii nagu on,” rääkis Liblik, kes on pigem piike pidanud murdma jäärapäiste inimestega riigiasutustes kui mõistlike eraklientidaga. “Alati peab arvestama ootamatustega. Kui selgub, et üks seinapalk on mäda, tuleb see kas välja vahetada või seina jätta. Mõlemal juhul kliendile selgitada, mida see endaga kaasa toob.”

Varjusurmast kiiresti kasvajaks. 1995. aastal asutatud ettevõte oli vahepeal varjusurmas, siis nüüd on ta gasellina tõusnud. Liblik tunnistab, et ehitus ei ole tema põhitegevusala, vaid peab ennast rohkem kinnisvaraettevõtjaks. Ehitus on ajapikku kõrvale kujunenud. “See on ka üks põhjus, miks ettevõte on nii jõudsalt kasvanud. Omanikuna ei ole sealt suurt tulu taga ajanud ja kõik teenitu on ettevõttesse tagasi investeeritud,” rääkis Liblik. “Täpselt see, et tee oma tööd südamega, mitte raha pärast. Ükskõik, oled sa kokk, kondiiter, müüja. Ikka läheb klient selle juurde tagasi, kes naeratab, mitte ei pomise omaette, miks see või teine asi halvasti on.”

Kõike tuleb osata. Kuigi ettevõte pole suur, andes tööd neljale inimesele, tehakse Libliku sõnul võimalikult palju ise. “Teeme pea kõik tööd otsast lõpuni ise, vaid elektri- ja santehnilisi töid ostame sisse. Me ei ole peatöövõtja ega alltöövõtja,” selgitas ta. Seetõttu on keskendutud ka eratellijate tööde tegemisele ja mitte riigihangetele, kuigi seal liiguvad suuremad rahad. Liblik on panustanud üldehitusele, kuna Eestis tema sõnul väga kitsa eriala ettevõtetele on turgu vähe. “Peab oskama iga tööd teha. Pole piisavalt turgu, et ainult müüri laduda või pühenduda plaatide panemisele,” lisas ta.

Ehitajad otsivad süüdlasi. Liblik toob välja, et paljud peatöövõtjad tahavad vaid raha pööritada ning kogu kasumi endale. Samas on palju probleeme ka alltöövõtjatega, et leida usaldusväärseid tegijaid. “Ehitajad ei taha vastutada, ikka on keegi teine süüdi. Ehitaja teeb alati kõik õigesti, juht näitas valesti. Tööline ei ole kunagi süüdi, ikka juht on süüdi, kasvõi selles, et segu enne seina jõudmist ära kuivas. Ka ei hoolita oma tööriistadest,” rääkis ta probleemidest ehituses.

Töötajad teevad vähe. Teine suur probleem tema sõnul on tööviljakus. “Kvalifikatsioon võiks olla kõrgem, üks inimene võiks osata rohkem teha,” ütles Liblik ja selgitas, et tutvus hiljuti kombijaama tööga - kui Eestis töötab sarnases jaamas kolm inimest, siis Saksamaal üks. Tehtud töö kogus on sama, kuid efektiivsus parem. “Kui Eestis kolme inimese asemel üks tööle võtta ja ta kõik töö ära teeb, saaks ju talle ka kolm korda suuremat palka maksta,” tõi ta välja, mis Saksamaal on palgad suuremad.

Liblik möönab, et ka tal on häid töötajaid leida keeruline. “Palgasurve on tugev,” lisab ta ja selgitab, et seni on saanud kõik mured rääkides lahendatud. “Kui on probleemid, arutame, vaatame palga üle. On tõeline laveerimine maksta nii palju, et inimesed rahul oleksid, ja saaks pakkuda konkurentsivõimelisi hindu.”Libliku sõnul on ettevõtte käive kasvanud suuresti sellest, et objektide maksumused on suuremad. Ta toob välja, et suuresti panustas numbrite kasvu ka euro. “Jagatakse 10ga, mitte 15ga, sealt see 50% kasv,” selgitas vihjas ta rahavahetusele.

MIS ON MIS: Livonia Ehitus OÜOmanik: Harri Liblik 60%Asutatud: 1995Töötajaid: 4Valdkond: ehitustegevusega, ehitusjärelvalve ning projektijuhtimisega. Kasvatas Gaselli TOPi jõudmiseks aastatel 2010-2012 käivet neli ja kasumit 100 korda. 2012. aasta käive 881 411 ja ärikasum 167 000 eurot.

TASUB TEADA: Kes on GasellKiiresti arenev ettevõte, mis kasvatas aastatel 2010-2012 käivet ja ärikasumit vähemalt 50% võrra.Tänavusse TOPi jõudis 1115 firmat, millest iga kuues tegeles ehitusega.Millised firmad kõige kiiremini kasvasid, saab lugeda uudisest Need firmad kasvavad kõige kiiremini.

----

11. märtsil ilmuv Äripäeva kuukiri Ehitus kirjutab lisaks kiiresti kasvavatele ehitusgasellidele, kas uus seadus muudab planeerimise kergemaks või mitte, kuidas puu otsa ehitamine hoogustub ja mida rajatakse saastekvoodi müügist teenitud rahaga Lottemaale.

Autor: Mariliis Pinn, Rivo Sarapik

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt