Kinnisvaragasell kasvab liiga kiiresti 

Kinnisvarafirmadest ühe kiiremini kasvava Sõbra Kinnisvara laenumaht on kerkinud nii suureks, et pangad on firma omaniku Ergo Mõttuse sõnul hakanud kartma, et nii kiiresti ei tohi areneda.

Sõbra Kinnisvara on Tartus pesitsev väikeettevõte, kes Äripäeva Gasellide TOP-is saavutas kinnisvaraga tegelevatest firmadest teise koha, olles üldtabelis 74. kohal.

Ettevõtte ühe omaniku Ergo Mõttuse sõnul on ettevõte kasvanud pidevalt, kuid see, et ta nüüd Gasellide TOP-i tingimused ära täitis tuli tema jaoks suure üllatusena, kirjutab Äripäeva 14. märtsil ilmunud kuukiri Kinnisvara. Gasell on firma, kes kasvatas aastatel 2010 - 2012 käivet ja kasumit enam kui 50 protsenti.

Mõttus tunneb siinkohal uhkust, kuid ei leia, et ta selle saavutamiseks midagi erilist oleks teinud. Viimastel aastatel on ta võtnud julgemalt laenu kasvatades laenuportfelli paari miljonini ning kaasanud erinevaid partnereid kinnisvaratehingutesse.

Ettevõtte majandamise eeskuju mängust. Mõttus selgitab, et tema ettevõtte mõte on kasvatada pidevalt passiivseid rahavooge. Ta võrdleb oma igapäevaelu Cashflow mänguga. Cashflow (Rahavoog) on raamatu "Rikas isa, vaene isa" autori Robert Kiyosaki loodud lauamäng, mis arendab inimeste finantsintelligentsust. Tegemist on Monopolile sarnase lauamänguga, mille eesmärgiks on passiivsete rahavoogude suurendamine.

Mõttus naljatleb, et saab pidevalt kõnesid Tartu Cashflow Klubi liikmetelt, kes tunnevad huvi, millal ta jälle mängima tuleb. "Minu igapäeva elu aga ongi üks suur mäng," selgitab Mõttus. Ta lausub, et raha pärast ei ole ta ostu-müügi-üürimise mängu juba ammu mänginud, pigem on haarab teda hasart tegevust laiendada.

Liiga kiire kasv. Tegevuse laiendamiseks lõi Mõttus 2012. aastal Sõbra Kinnisvara juurde veel teisegi ettevõtte EM Capital, mis keskendub äripindadele. Seni oli Mõttus tegutsenud vaid eluruumidega. Mõttuse sõnul on firmal laenumaht juba niivõrd suureks läinud, et pangad on hakanud kartma, et nii kiiresti ei tohi areneda.

Sõbra Kinnisvara tegutseb hetkel ainult Tartus. Mõttuse sõnul on ta mõelnud ka laienemisele, kuid kuna tegemist on siiski väikeettevõttega, millel niigi palju tegemist,  on laienemisplaanid jäänud vaid idee tasandile. Keegi ju ei saa garanteerida, et ka teistes piirkondades tegutsedes oleks kasv sama kiire või veelgi kiirem. Samas leiab ta, et eal ei saa öelda iial, kuid kindlasti ei kavatse ta minna maailma vallutama. Tema praeguseks suurimaks ambitsiooniks on olla korterite üürimisel esimene kinnisvarafirma Tartus ning kasvatada tehinguid järk järgult suuremaks.

Kinnisvara kallinemine tõstab väärtust. 2013. aastal oli Sõbra Kinnisvara käive ligikaudu 1,2 miljonit eurot, kasum seejuures pea 750 000 eurot. Kasum on aasta aastalt investeeritud kinnisvarasse ja ettevõtte arendamisse, mistõttu suurenevad pidevalt ka passiivsed rahavood. "Ega see suur kasv ja kasum ei tähenda, et oleksin miskit müünud," selgitab Mõttus. "Portfellis on lihtsalt niivõrd palju kinnisvara, mille väärtus on tõusnud." 2012. aasta majandusaastast kehtima hakanud uutele raamatupidamisreeglite tõttu peavad kinnisvaraettevõtted näitama oma vara väärtust, mis on kaasa toonud tuntavaid muudatusi bilansis.

Üüriäri kinnisvaras stabiilseim. Mõttuse sõnul ei järgi ta oma tegevuses erilisi trende või teadmisi. Ta peab end konservatiivseks investeerijaks, kes pole seni teinud ühtegi halba investeerimisotsust nagu näiteks buumi ajal põllule raha paigutamine. Mõttus leiab, et tänu sellele elasid nad üle ka kriisi. Kui kriisi ajal langes kinnisvarahind koguni 50-60%, siis üürihind ainult 20-30%. "Üüribisness on stabiilsem ja turvalisem," leiab Mõttus.

Lisaks võib viimastel aastatel täheldada, et üüriturg on tõusujoonel ning järjest rohkem üüritakse. Mõttus lausub, et kui vaadata tema üüriliste andmeid, siis võib öelda, et 20-ndates aastates inimesed ikkagi rohkem üürivad ning alles 30-ndates inimesed hakkavad mõtlema kinnisvara omamisele. Ta loodab siiralt, et suurlinnade trend, kus ligikaudu 60% elanikkonnast üürib elamist, jõuab ükspäev ka meieni.

LISALUGU: Firmale nimi arenduse järgi.

Sõbra Kinnisvara alustas tegevust juba üle kümne aasta tagasi. Nime sai firma tänava järgi, kus oli nende esimene suurem arendus. Algselt oli tegemist standardse kinnisvara vahendava firmaga, kuid tänaseks on firma põhitegevuseks kujunenud üürimajadesse investeerimine ning nende edasine igapäevane haldamine. Firma haldab ainult objekte, kus omab oma kinnisvara. Investeerimisega firmas tegelevad ettevõtte omanikud Ergo Mõttus ja Talvi Mõttus.

LISALUGU: Praegune kasv toob sügavama languse.

Kuigi kinnisvaraturul on hinnad juba märkimisväärselt tõusnud võrreldes kriisi aegsete hindadega, ei usu Mõttus uude kinnisvarabuumi ning ei ehita oma äri selle peale üles. Mõttus toob näite, et kui tal oleks vaja kiiresti müüa, siis võrreldes sügisega on kinnisvarahinnad hoopis 10% langenud. Paljud spetsialistid leiavad, et praegusele kasvule järgneb uus langus ning seekord veel suurem, kui eelmine.

Mõttus nõustub, et kriis on kinnisvaraturgu mõjutanud märkimisväärselt. Näiteks investeerivad inimesed tänapäeval paljuski oma rahaga. Pankade suhtes ollakse skeptilised just kriisi tõttu. Mõttuse sõnul ei paigutata enam oma raha põllule, pigem ostetakse kinnisvara linna piires, kus sellega ka reaalselt miskit teha on kas siis ise sees elades või välja üürides.

TSITAAT: Ega see suur kasv ja kasum ei tähenda, et oleksin miskit müünud. Portfellis on lihtsalt niivõrd palju kinnisvara, mille väärtus on tõusnud.

Sõbra Kinnisvara OÜ üks omanik Ergo Mõttus

CV: Sõbra Kinnisvara OÜ

Asutamise aeg: 2003

Asukoht: Tartu

Omanikud: Ergo Mõttus (50%) ja Talvi Mõttus (50%)

Tegevjuht: Ergo Mõttus

Töötajate arv: 2

Tegevusala: enda kinnisvara ost ja müük, enda või renditud kinnisvara üürile andmine ja käitlemine, hoonete ja üürimajade haldus.

MIS ON MIS

Gasellfirma

Kiiresti kasvav ettevõte, mis kasvatab vaatlusaluse kolme aasta jooksul käivet ja kasumit vähemalt 50% võrra.

2014. aastal ilmunud Äripäeva Gaselli TOP vaatles aastaid 2010-2012. Milline firma kõige nobedamalt kasvas, saab lugeda uudisest Need firmad kasvavad kõige kiiremini.

Hetkel kuum