Kajakitootja sai raha riskifondilt

Alyona Stadnik, Aivar Hundimägi 16. märts 2014, 15:17

Kesk- ja Ida-Euroopa riskikapitalifond Enterprise Venture Fund I omandas 32,4% suuruse osaluse Euroopa juhtivas veespordivarustuse tootjas Tahe Outdoors.

“See oli vastastikune leidmine, ühised tuttavad,” märkis Tahe Outdoors üks omanikest Marek Pohla.

Vennad Marek ja Janek Pohla on ettevõtte Tahe Outdoors, kes Äripäeva Gasellide TOP-is saavutas 882 koha, omanikud olnud seitse aastat. Tahe Outdoors on viimastel aastatel omandanud mitu Skandinaavias ja Kesk-Euroopas edukalt tegutsevat ettevõtet. Viimati kirjutas Äripäev möödunud septembris lõpuleviidud Euroopa aerude turuliidri Egalise omandamisest Prantsusmaal. Egalise omandamisega tõusis Tahe Outdoors Euroopa kolme suurima kajakitootja hulka.

Eesmärk on saada Euroopas esimeseks
Juba septembris ütlesid vennad, et vajadusel kaasatakse kapitali ja pereettevõtteks jäämine pole kindlasti eesmärk.

“Septembris küll läbirääkimisi ei toimunud, aga oli kindel, et Tahe pereettevõtteks ei jää, sest eesmärk on jõuda Euroopa turul esimeseks,” selgitas Marek Pohla. “Selles valguses on investori kaasamine loogiline samm.”

Initsiatiivi ettevõte ise üles ei näidanud

Tehnoloogiaettevõtteid nõustava ja ingelinvestoreid koondava Tahe Outdoorsi nõukogu liikme ja ettevõtte Solon Partners juhtivpartneri Yrjö Ojasaare sõnul muutus Tahe Outdoors investoritele atraktiivseks pärast Egalise ülevõtmist.

“See oli selle turu jaoks oluline sündmus ja pärast seda investorite huvi suures, hakati võtma ühendust ja uurima koostöövõimalusi,” lausus Ojasaar. “Valisime nendest pakkumistest selle, mis tundus tulevikku vaadates parim.”

Tahe Outdoorsi juhatuse esimehe Janek Pohla sõnul on tavaliselt nii, et asjad toimuvad siis, kui sa neid ei oota ja head asjad tulevad käsikäes.

“Kui me mõtleme riikide peale, kuhu plaanime laieneda, siis on koostööpartneri valik väga oluline,” selgitas Marek Pohla. “Enterprise Investorsil on Kesk-Euroopas pikaajaline ning laialdane kogemus, samuti suur kogemus ettevõtete omandamisel. Saame nende kogemustepagasit ära kasutades teha kiiremaid otsuseid ning vältida vigu.” 

Plaanis on osta firmasid Kesk-Euroopas

Tahe Outdoorsil on kavas kiirendada ettevõtte kasvu, omandades Kesk-Euroopas tegutsevaid ettevõtteid. “Meil on mitu head ülevõtmiskogemust ja ka Enterprise Investorsil on selles vallas pikaajaline kogemus. Usume, et suudame üheskoos teha edukaid tehingud,” lausus Marek Pohla. 

“Kui me Egalist ostsime, siis vaatasime mitut ettevõtet. On ettevõtteid, kes meile meeldivad, aga nad ei olnud sel hetkel meie hinnangul õiglase hinnaga müügis,” sõnas ta. “Kesk-Euroopas on ettevõtteid, kelle tegevust ja arengut me jooksvalt jälgime.” Konkreetsetest nimedest ei soovi vennad veel rääkida.

Raha tuleb veel

Osapooled on kokku leppinud, et tulevikus investeerib fond lisaks esialgsele 3,4 mijlonile eurole veel kuni 6,6 miljonit eurot. Raha läheb brändi tugevdamiseks.
“Järgime paika pandud strateegiat, kuni jõuame järgmise etapini,” sõnas Janek.
“Kaubamärkide arendamine on jätkuv protsess. See ei ole kunagi läbi.”

Kuus kuud pärast Prantsusmaa ettevõtte omandamist näeb Tahe Outdoors sünergiat: tootmisvõimekus, kliendibaas Prantsusmaa turul jne. “Sellest sünergiast näeme, et üks pluss üks on tunduvalt suurem kui kaks. Selleks, et täita neid tellimusi, on vaja investeerida tootmisse,” selgitas Ojasaar.

Prantsusmaa tehing lisas kindlustunnet

“Kui me Egalise tehingusse läksime, siis mingi kartus oli ikka sees. Nüüd saab öelda, et kõik läks suurepäraselt,” sülitas Marek kolm korda üle õla. “Enne Egalist ei olnud meil tugevat aerude kaubamärki. Praegu ei ole sünergia veel täies ulatuses avaldunud, kuna Egalise seadmed võimaldavad meil peale aerudele toota ka kajakkidele vajalikke komponente. Just viimast pole me suutnud täismahus veel rakendada.”
Hinnavahe on mitmekordne, kui teha neid ise või osta sisse. See annab enesekindlust, et sünergia lähiajal veel tugevneb, selgitas Marek.

Fond jätkab Eestisse investeerimist

Enterprise Investorsi asepresidendi Aleksander Wasiukiewiczi sõnul tuli otsus Tahe Outdoorsi investeerida kergelt, sest varasem kokkupuude Eestiga oli olemas. Enterprise Investors  investeeris 2010. aastal ettevõttesse Nortal (endine Webmedia Group) üle 7 miljoni euro, omandades seal 36% osaluse.

“Kuna meie puhul on tegemist riskikapitalifondiga, siis me otsime atraktiivseid ettevõtteid Kesk-Euroopas kümnes riigis,” sõnas Wasiukiewicz. “Otsime unikaalseid ja kvaliteetseid ettevõtteid, millel on agressiivset laienemist kavandavad omanikud.”
Ta lisas, et Tahe Outdoorsi omanike ja ettevõtte profiil on kasumlik ja kasvav, need olid peamised otsust mõjutavad näitajad. “Pealegi valmistavad nad kvaliteetseid tooteid,” sõnas Wasiukiewicz.

Fondil on plaanis teha Eestisse veel investeeringuid. “Mulle väga meeldib Eesti ettevõtjate ja ettevõtete puhul see, et nad tahavad laieneda väljapoole,” märkis Wasiukiewicz.

“Näeme, et koduturust väljapoole laienenud ettevõtted on edukad. Usun, et teeme Eestisse tulevikus täiendavaid investeeringuid.” Tema sõnul investeerib fond tavaliselt ühte ettevõttesse kuni 10 miljonit eurot. 

Küsimusele, kas fondil on investeeringuid ka Venemaal ja Ukrainas, vastas Wasiukiewicz, et nad ei investeeri nendesse piirkondadesse. “Me ei tea sealseid reegleid ega tunne turgu,” märkis Wasiukiewicz. “2007. aastal kavatsesime investeerida Ukrainasse, kuid tehing jäi pooleli.”

TAUST

Raha tuleb Euroopast ja USAst

  • Tahe Outdoors OÜ on meresüstasid ja kanuusid tootev ettevõte.
  • Toodangust eksporditakse peaaegu 100%.
  • Ettevõttel on ligikaudu 200 edasimüüjat 35 riigis.
  • Ettevõtte keskmine töötajate arv koos Prantsusmaa tehasega on 90 töötajat.
  • 2013. aasta konsolideeritud käive oli 7,5 miljonit eurot ning ärikasum 1,38 miljonit eurot.
  • Enterprise Investors on üks suuremaid erakapitali ja riskikapitali ettevõtted Kesk-ja Ida-Euroopas.
  • Alustas tegevust 1990. aastal.
  • Ettevõte juhib kaheksat fondi, mille kapitali kogumaht on 2 miljardit eurot.
  • On investeerinud 1,6 miljardit eurot 132 ettevõttesse ning väljunud 104 ettevõttest, teenides 2,1 miljardit eurot tulu.
  • Fond baseerub Poolas, kuid investeeringud pärinevad Euroopa riikidest ning USAst.

KOMMENTAAR
Üks suuremaid fonde meie regioonis
Nortali juhatuse esimees Priit Alamäe:
"Enterprise Investors on selgelt üks suuremaid investeerimisfonde meie regioonis. Nad on näinud ettevõtteid erinevatest tööstusharudest ja neil on ette näidata suur hulk edulugusid, aga nad on näinud ka läbikukkumisi. Kõigest sellest on alati midagi õppida. Suurim väärtus on ilmselt see, et nendega on väga hea uusi ideid ja strateegiaid “peegeldada” ja neil on alati olemas arvamus ja kogemus varasemast. 
Enterprise Investorsi kaasamise eesmärk oli kasvu finantseerimine ja võrreldes selle ajaga, kui fond sisse tuli, on Nortal kasvanud umbes kolm korda. Nortali eesmärgiks on endiselt börsivalmidus ja selles suunas me kindlasti liigume.
Iga investeering Eestisse on positiivne ja eriti siis, kui see pole suunatud arenduskeskuse või allhankevõimekuse loomisesse, vaid Eestis asuva peakorteriga rahvusvahelise ettevõtte arengusse."
 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. March 2014, 08:19

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing