USA insaiderid väljuvad börsilt

24. märts 2014, 17:31

USA aktsiaindeksid kauplevad rekordkõrgete tasemete lähedal, kuid ettevõtete insaiderid on müümas aktsiaid 25 aasta kiireimas tempos.

USA aktsiaindeksile S&P 500 on see aasta alanud üle 2protsendilise tõusuga ning 21. märtsil kerkis indeks uue päevasisese rekordkõrge tasemeni, kui puudutas ära 1883,97 punkti taseme. Vaatamata Föderaalreservi stiimuli vähendamisele on investorid keskendunud eelkõige USA majandusnäitajatele, mis on viimastel kuudel olnud oodatust paremad. Näiteks on töötuse määr langenud alla 7 protsendi, kasvanud on nii tootmistegevus, eluasemeturg kui ka palgad. Need põhinäitajad näivad investoritele minevat korda rohkem kui USA keskpanga stiimulprogrammi vähendamine. 19. märtsil vähendas Föderaalreserv enda igakuise stiimulprogrammi suurust veel 10 miljardi dollari võrra, 55 miljardi dollarini. Tegemist on kolmanda kvantitatiivse leevendamisega, mis sai alguse 2012. aasta septembris, ning kuni detsembrini ostis Föderaalreserv iga kuu 85 miljardi dollari väärtuses võlakirju. Keskpank on praeguseks vähendanud enda stiimulit 30 miljardi võrra.

Eksitav müük. Kuigi see pole USA aktsiaindeksitele erilist mõju avaldanud, on insaiderid siiski aktsiaid müümas. Kas põhjuseks võib olla see, et aktsiahindu peetakse liiga kõrgeks, prognoositakse langust ning üritatakse nüüd aktsiatest põgeneda? Michigani ülikooli finantsprofessor Nejat Seyhun arvab, et investoreid võib praegune insaiderite müük eksitada, kuna minevikus pole sellised tehingud aktsiaturgudele erilist mõju avaldanud. "Praegune sõnum insaiderite tehingutest on 25 aasta pessimistlikem," lisas Seyhun. Samas defineerib ta ka "insaideri" mõiste, kuna selleks ei pruugi alati olla ettevõtte juhtkonda kuuluv inimene, vaid ka isik või ettevõte, kellele kuulub üle 10% hääleõiguslikest aktsiatest, nagu ühisfondid või riskifondid.

Vastupidiselt sellele, mida paljud investorid võivad arvata, ei riku insaiderid tingimata seadust oma aktsiate müügiga, kuna tegemist võib olla lihtsalt olukorraga, kus aktsiate omanik soovib ühel või teisel põhjusel aktsiaid müüa. Insaiderite tehingud on siis ebaseaduslikud, kui tehakse tehinguid info põhjal, mis teistele investoritele pole teada, olgu selleks siis enne majandustulemuste avaldamist või enne ülevõtmist. "Selliste teadete puudumisel võib pidada insaiderite tehinguid legaalseteks," lisas Seyhun.

Tähelepanu alla kindlad sektorid. Arvestades seda, et USA väärtpaberiturgudel on insaiderite tehingute seadustes ka palju lünki, võivad aktsiamüügid enamjaolt siiski näidata insaiderite nägemust aktsiaturu või majanduse kohta. See küll ei tähenda, et nüüd peaksid kõik investorid tormama aktsiaid müüma, vaid pigem võiksid investorid olla valmis müüma. Eelkõige tasuks silmas pidada neid USA sektoreid, kus insaiderid on kõige aktiivsemalt aktsiaid müüma asunud. Praegu on nendeks sektoriteks kapitalikaubad, tehnoloogia, kestvuskaubad (autod, tööriistad) ning kulukaubad nagu söök ja jook, riided ning tubakas.

Need, kes soovivad USA aktsiatesse praegu investeerida, peaksid vaatamata just neid sektoreid, mille insaiderid pole pessimistlikud. MarketWatchi teatel on praegu sellisteks sektoriteks energia-, tööstus- ja finantsettevõtted.

Kui analüüsida mõne konkreetse aktsia käitumist pärast insaideri müüki, võib tõdeda, et suuri järeldusi sellest teha ei saa. 5. märtsil müüs veeldatud maagaasile keskenduva ettevõtte Cheniere Energy asepresident Jean Abiteboul 30 000 aktsiat, mille turuväärtus oli 1,5 miljonit dollarit. Abiteboul müüb aktsiaid harva ning seetõttu võisid mõned investorid näha seda ohusignaalina. Aktsia hind pole pärast seda aga kukkuma hakanud ning sel aastal on aktsia tõusnud ligi 20%.

6. märtsil müüs finantsfirma Prudential Financiali asepresident Peter Sayre 2200 aktsiat, saades tehingust 191 000 dollarit. Sayre, kes ostab ja müüb aktsiaid regulaarselt, omab praegu pisut alla 9000 aktsia. Pärast seda on aktsia hind hakanud külgepidi liikuma, kuid seda ei saa panna ainult Sayre müügi "süüks", sest analüütikud peavad põhjuseks eelkõige aktsia tehnilist analüüsi. Hiljuti langes Prudential alla 50 päeva libisevat keskmist ning mõnede analüütikute arvates võib aktsia olla tehnilises mõttes "katki". Veebruaris teatas ettevõte neljanda kvartali majandustulemused, mis olid analüütikute ootustest nõrgemad. 

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. March 2014, 15:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing