Rahamureta puhkuse valem

Harry Tuul, Romet Kreek 28. mai 2014, 14:53

Vältimaks olukorda, kus puhkuselt naastes puhub rahakotis vaid tühi tuul, tuleb raha säästmise kõrval varuda ka aega.

On inimesi, kelle jaoks puhkus tähendab rahaasjades segast aega. Tööandjatel palutakse suisa jätta puhkusetasu ette maksmata, kuna raha kipub ära kuluma ja tekib oht, et tööle tagasi tulles tuleb veeta nägurikuu.

Lihtne soovitus selle vältimiseks on panna saadav tasu lühiajalisele hoiusele, et raha oleks puhkuselt tulles olemas. Tõsi, lisatulu ei maksa sellest oodata, sest intressid on pankades praegu ülimadalad. Näiteks Swedbankis tähtajalist hoiust internetipangas vormistades teeniksite tuhande euro kuuks ajaks hoiustades kehtiva 0,01% intressimäära juures lisaks kõigest ühe sendi.

Kehtib rusikareegel, et mida pikem on plaanitav välisreis, seda varem tuleb seda kavandama hakata. Hea on teha reisiplaanid ära juba aasta alguses, kui tuleb tööl esitada puhkusetaotlus ning lepitakse kokku puhkuste ajad.

Plaanitud ja plaanimata kulud

Kõigepealt tuleks hinnata, kas plaanitav reis on rahaliselt taskukohane. Unistada tuleb suurelt, kuid rahalised vahendid ja paljudel ka aeg seab piirid ette. Kõige mugavam on osta pakettpuhkus, kus suurim kulu on sellega teada ja muret eri kuludega on vähem.

Viimase alla kuuluvad pigem väiksemad kulud, mis seotud turismiatraktsioonide külastustasudega, vajadusel liikumisvahendi rendi, toitlustuskuludega, taskurahaga. Ka kindlustuspoliisi ost pole halb mõte, kui see ei ole juba mõne krediitkaardi paketis.

Osadele inimestele ei meeldi aga pakettpuhkused. Ühelt poolt on lihtne panna endale ise nullist kokku turismireis. Samas on selle rahalist väärtus keerulisem hinnata, sest muutujaid on palju. Tavapäraselt on võimalik lennukipiletitelt säästa, kui osta varakult. Samas võib ka viimase hetke pakkumistega saada väga odavaid pileteid. Kui eelistada viimast, on ohuks, et te ei saa sinna, kuhu tahtsite minna, vaid satute suvalisse kohta, kuhu saab odavalt.

Tuleb end kurssi viia ka sellega, kas soovitud riigi või riikide külastamiseks on vaja viisat, mida tuleb teha, et seda saada, kaua viisa tegemine võtab aega ja palju see maksab. Ka viisa ajamist ei tasu jätta viimasele minutile. Samuti tasub vaadata üle ID-kaardi ja passi kehtivus.

Majutuse osas on kaks äärmust

Üks on broneerida majutus varakult, siis on see muretu nii närvi kulu kui ka raha planeerimise mõttes. Teine võimalus, kui tegu on väherahvastatud turismipiirkonnaga või hooajavälise ajaga, on leida majutus koha pealt. Samas ebaõnnestumise korral peab arvestama kallima majutusega, mille hind tasub siiski ette ära vaadata.

Kulutusi kavandades on oluline arvestada ka sellega, kas plaanis on olla ühe koha peal - linnapuhkus, puhkus rannas või sõita ringi ja külastada eri asulaid. Viimasel juhul on kasulik uurida rongi- ja bussiaegu ja võimalusel ka hindu, kuigi hindade teada saamine võib olla keeruline. Alternatiiviks on suuremat liikumisvabadust võimaldava rendiauto võtmine. Kui on plaanis sõita oma autoga, langeb see probleem ära. Siis võiks arvestada, kui palju plaanitakse läbi sõita ja mis maksab läbitavates riikides kütus.

Kuigi internet on infost pungil, ei teeks kurja osta või laenata endale piirkonna turismijuht-käsiraamat. Sealt võib saada palju huvitavat ja kasuliku informatsiooni, mida isegi samas riigis teisest piirkonnast tulnu ei pruugi teada. Näiteks seda, et Tšiili kaevanduspiirkonnas ei ole öösel kõrbeoaasis elektrit, mis tänavaid valgustaks, mistõttu oli kasulik kaasa võtta taskulamp.

Kogu raha varuga

Kui kulud on planeeritud ja kokku löödud, siis tekib küsimus - on see raha juba jõude olemas või kui palju tuleb igakuiselt kui pika aja jooksul säästa. Või tuleks puhkuseplaani kulude mõttes tagasihoidlikumaks kärpida?

Selleks, et suuremat reisi ette võtta, võib olla vaja pikalt raha koguda. Hea on koguda raha varuga. See on rahakotile valutum võrreldes olukorraga, kus suured plaanid ja isegi osa kulusid on juba tehtud, kuid siis selgub, et tuleb lisakulude katteks toetuda laenule või kasutada krediitkaarti.

Puhkuse võib rikkuda seegi, kui plaanitud on küll lahe puhkus, kuid kuna raha on napilt, läheb selle käigus sendiveeretamiseks ja viimasel hetkel osadest plaanitud tegevustest loobumiseni. Suurema reisi puhul ei pruugi piisata isegi sellest, kui on võimalus aasta kahe jooksul iga kuu mõnikümmend või 100 eurot kõrvale panna.

Pank jätab intressita

Intressimäärad on meil pankades hetkel nii madalad, et pangast riskivabal rahakasvatamisel kahjuks suuremat abi ei ole. Swedbankis saab teha 6, 9 või 12 kuulise kogumishoiuse intressimääraga 0,01 kuni 0,21%. SEB on intressimäär 0,02%. Danske Bankis kannab analoogne toode kasvuhoiuse nime ja aastane intressimäär on 0,1%. Samuti on võimalik saada oluliselt kõrgemat täiendavat intressimäära, kuid siis peaks kontol olema vähemalt 4000 eurot.

Nordea pangas on kogumishoiust võimalik teha 6-60 kuuks, intressimäär on 0,5-1%. Seda liiki hoiuste suurim eelis ei seisne kaasaajal täiendava tulu teenimises, vaid selles, et see raha koguneb eraldi ja siis ei ole nii suurt kiusatust märkamatult või tahtlikult seda raha millekski muuks jooksvalt ära kulutada.

PEA MEELES:

*Võta plaanimiseks aega. Reisi õnnestumiseks kulub seda rohkelt.

*Püüa plaanitavad reisikulud eelnevalt võimalikult vara ja täpselt kokku lüüa.

*Alusta raha kogumist varakult ning tee seda varuga, et sendiveeretamine reisi ei rikuks.

*Ära looda pangaintressile, kuid kasuta raha kogumiseks eraldi reisikontot. Nii ei kulu see jooksvalt ära.

HEA TEADA:

Nii säästmise kui ka reisikulude kalkulaatori leiad finantsinspektsiooni koostatud lehel minuraha.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    29. May 2014, 18:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing