1. juuni 2014 • 4 min
Jaga lugu:

Indrek Toome müüs Viru Keskuse osaluse.

1990ndate algul peaminister olnud ja nüüd ettevõtjana tegutsev Indrek Toome müüs koos äripartner Alvar Ildiga maha endale kuuluvad osalused Viru Keskust haldavates firmades.

Äriregistri andmetel müüsid äripartnerid kogu 25% osaluse. ASide Viru Center ja Viru Väljaku Arendus osalused on Toome ja Ildi käest läinud 27. mai seisuga Pontos OY-le. Äripäeva arvutuste järgi jääb 25% Viru Centeri osaluse hinnaks 6–8 miljonit eurot. Ettevõttel on korralik rahavoog,  see suudab igal aastal tasuda 2 miljonit eurot laenu ning maksta veel omanikele ligi miljon eurot dividende. Äripäeva 2014. aasta dividendide TOPis olid  Indrek Toome  ja Alvar Ild 144. kohal.

“Kust te seda kuulsite?” Helistades Indrek Toomele, vastab heatujuline hääl rahulikult, et kahjuks tal pole võimalik minuga kohtuda ja rääkida, sest ta viibib Saaremaal ja äripartner välismaal. Kuuldes teemast täpsemalt, hakkab Toome naerma ja uurib: “Kust te seda kuulsite?” Pärast lepingupunktidest järelevaatamist ütleb Toome hiljem, et ei soovi seda teemat siiski kommenteerida. “Meil on lepingus sees konfidentsiaalsuspunkt, seega ma ei saa seda kommenteerida,” lausub Toome.

ASis Viru Center osalust omanud Harmaron OÜ on võrdselt Indrek Toome ja Alvar Ildi vahel jagatud finantsvahendusega tegelev ettevõte. Harmaronile on pärast tehingut praeguse seisuga jäänud alles veel Rävala Parkla AS.  Seda, mis plaanid Toomel Harmaroniga edasi on, ei soovinud ta veel öelda. “Noh, eks vaatame seda, ma ei kommenteeri midagi,” ütles ta ja lõpetas kiirelt kõne.

Soomlastele kuulub nüüd terve Viru kompleks. Pontos Grupi tegevjuhi Kai Beckeri sõnul oli Viru Centeri 25% omandamine nende jaoks asjade loomulik käik, sest neile kuulub sellest juba niikuinii 75%. Samadel põhjustel osteti ka Parmalo Invest, mille kaudu oli Ildil ja Toomel osalus Viru Väljaku Arendamise ASis. “Harmaron OÜ omanikud Indrek Toome ja Alvar Ild, kes on olnud meie pikaajalised partnerid Eestis, on nüüd üpriski vanad juba ja nad soovisid oma osaluse rahaks teha ning me ostsime selle ära. Raske on öelda küll, kes alustas läbirääkimisi,” rääkis Becker.

Ta lisas, et tehingu hind on konfidentsiaalne, kuid see vastab turuhinnale.

Viru Centeri majandustulemustega on omanikfirma Beckeri hinnangul vägagi rahul. “Jah, me oleme tulemustega rahul, kõik läheb kenasti ja meie hinnangul on tegemist Baltimaade parima keskusega,” lisas ta.

Tuleviku kohta märkis Becker, et plaanitakse keskust kenasti käigus ja arengus hoida. Kuid kunagi jutuks olnud Viru Poja kohta uudiseid ei ole. “Loomulikult me sooviksime laieneda, kuid praegu meil selles arengut ei ole,” märkis Becker.

Pealinna magusaim koht. 1Partner Kinnisvaragrupi üks omanikke ja juht Martin Vahter möönis, et Viru Keskuse näol on tegemist vaieldamatult Tallinna kesklinna magusaima ärikinnisvaraga. “See on selgelt TOP1, paremat ei ole. Hea asukoht ja Euroopa Liidu pealinnas keset linna, nii kohalikele kui ka välismaalastele kergesti külastatav.  Seal on ka ju liiklussõlm, bussiootepaviljonid,” rääkis Vahter, kelle sõnul teiste keskuste miinuseks on keslinnast eemale jäämine ja välismaalastel on neid raskem külastada.

 

Kes on kes

Indrek Toome

Sündinud 1943

Haridus1962–1968 TPI, elektroonikainsener

Ametikäik1992– ASi SRV Kinnisvara arendusdirektor1990–1992 EV Ülemnõukogu välissuhete komisjoni esimees1988–1990 ENSV Ministrite Nõukogu esimees, peaminister 1988–1988 EKP Keskkomitee sekretär1984–1988 ENSV Ministrite Nõukogu esimehe asetäitja1978–1984 EKP Tartu Linnakomitee I sekretär1972–1978 ELKNÜ Keskkomitee I sekretär

Temaga seotud ettevõtted: Harmaron OÜ (50%), Firm Group (100%), Rendvelt OÜ (50%), Samsi Rühma PÜ (70%). Protekno OÜ (likvideerimisel).

Mis on mis

Harmaron OÜ

Loodi 1997. aastal.

Osalused: pärast loomist AS Rävala Parkla 50%, AS Viru Center 25% ja Parmalo Invest OÜ 25%, nüüd on järel vaid Rävala Parkla.

Kasumit teenis 2011. aastal 1 005 004 eurot, 2012. aastal aga 1 098 479 eurot, seda eeskätt seetõttu, et kasvas osaühingu omanikutulu tema omanduses olevate äriühingute heade finantstulemuste tõttu.

AS Viru Center

Kuulub Soomes resideeruvale Pontos Grupp OY-le.Põhitegevus on Viru Keskuse pindade väljarentimine.Renditulu 2012. aastal 3,6 miljonit ja 2013. aastal 3,8 miljonit eurot.Puhaskasum oli 2012. aastal 2,1 miljonit eurot ja 2013 aastal 2,2 miljonit eurot.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt