Mait Kraun • 11. juuni 2014 kell 19:30

Apple, Starbucks ja Fiat Brüsseli luubi all

 Brüssel tõhustas täna järelevalvet maksudest kõrvalehiilimise vältimiseks rahvusvaheliste firmade poolt. Nimelt alustati uurimist, millest peaks selguma, kas kolm Euroopa Liidu liikmesriiki pakuvad sobimatuid maksusoodustusi ettevõtetele nagu Apple, Starbucks ja Fiat.

Euroopa komisjon teatas, et põhjalikku uurimisse kaasatakse kolm ettevõtet kolmes riigis. Tehnoloogiahiid Apple Iirimaal, kohvifirma Starbucks Hollandis ja autotootja Fiati tütarfirma Fiat Finance and Trade Luksemburgis, vahendab Financial Times.

Euroopa Komisjoni konkurentsivolinik Joaquin Almunia rõhutas, et uurimine on alles algusjärgus ning maksudest kõrvalehoidmise vastu võitlemist tõenäoliselt laiendatakse.

„Riikide piiratud eelarvete kontekstis on väga tähtis, et suured rahvusvahelised ettevõtted maksaksid oma osa maksudest,“ ütles Almunia.

Komisjoni jaoks on murekoht ettevõtete „siirdehinnad“. Siirdehindu kasutavad ettevõtted tihti maksudest kõrvale hiilimiseks. See toimub siis, kui omavahel seotud isikud – nt koduriigi tütarettevõtja ja välismaa emaettevõtja – teevad omavahel tehinguid hindadega, mis sõltumatute isikute vaheliste tehingute puhul kõne alla ei tuleks.

Brüsselil ei ole hetkel otsest autoriteeti teha ettekirjutisi liikmesriikide maksusüsteemide kohta. Küll aga saab Euroopa Liit analüüsida, kas teatud privileegid maksusüsteemis annavad ettevõtetele õigustamata „riigiabi“.

Hetkel kuum