Sulev Kodu tegi tütrest firmajuhi

Marta Jaakson, Rivo Sarapik 23. juuli 2014, 05:56

Äripäeva Rikaste TOPi kuuluv Sulev Kodu vahetas juunis oma ettevõtete pikaajalise juhi Tiit Lepa oma tütre Sabine-Karoline Kodu vastu.

“Ettevalmistus on kestnud ligi veerand sajandit,” vastas 23aastane Sabine-Karoline Kodu küsimusele, kui pikalt on üheksa ettevõtte juhi­positsiooni ülevõtmist kavandatud.

“Ettevõtteid on küll arvuliselt palju, kuid mitme puhul on tegemist holding-ettevõttega, millel igapäevast tegevust pole, ning meeskonnas on meil kokku alla kümne inimese.”

Keskendub kinnisvaraärile. Eelmisel aastal ­Rikaste TOPis 20,4 miljoni eurose varaga 108. koha haaranud Sulev Kodu vahetas üheksa ettevõtte juhatuses välja pikaajalise juhatuse liikme Tiit Lepa, kelle asemele tõi oma tütre. Kodu teatakse enamasti kui rõivakaupmeest, kes on tuntud Hinnapommi, Cartini ja Metro poeketi omanikuna. Viimase Hinnapommi poe sulges ta eelmisel suvel.

Suur osa tema varast ehk ligi 20 miljonit eurot asub kinnisvaras. Sabine-Karoline Kodu sõnul on kinnisvarainvesteeringutega ilma oluliste muudatustega plaanis ka jätkata.

“Oleme suurendanud fookust kõrgema kvaliteediga kinnisvara arendamisel ja üürile andmisel,” märkis ta. Ettevõtte kinnisvaraportfelli kuuluvad näiteks värskelt valminud korterelamud Põhja-Tallinnas Kotzebue ja Tehnika ning Kadriorus Terase tänaval.

Tütar lisas, et isa rantjee-elu veel elama ei hakka ning on siiani ettevõtluses aktiivne, hoolimata sellest, et ta ei ole tegevjuhtimisega igapäevaselt tegelenud. “Tema tugi on samas selgelt olemas,” sõnas ta.

Lisaks tegutseb Sulev Kodu pankurina. 2012. aasta lõpu seisuga andis ta laene ühtekokku 8,1 miljoni euro eest. Sabine-Karoline Kodu märkis, et klassikalist laenuäri ei ole nad kunagi ajanud, ent mõningaid investeeringuid on tehtud, nii osaluste kaudu kui ka ettevõtluslaenuna.

Asjaosalised endiselt kidakeelsed. Äriregistri andmetel alustas Sulev Kodu äritegevust võrdsete partneritena Tiit Lepaga, kes veel tänavu juunis erinevates firmades juhina töötas. 2000. aastate algul kadusid mõlemad mehed omanikeringist ja asemele ilmus salapärane Belize’i investor. Paar aastat hiljem oli välisinvestor omanikeringist kadunud ning ainuomanikuks sai Sulev Kodu. Kommentaari selle käigu kohta ei õnnestunud ka toona saada.

Äripäevale on aga vihjatud, et Tiit Lepp pole kunagi tegelikult kuulunud Sulev Koduga seotud ettevõtete omanikeringi, vaid aitas varjata Sulev Kodu tegelikku äripartnerit, kes ei soovinud oma isikut avalikustada.

Sabine-Karoline Kodu selgitas, et Lepp lahkus juhipositsioonilt, kuna otsustas 63aastasena pensionile minna. “Ettevalmistused juhi vahetuseks kestsid mõnda aega. Kuigi meil puudub juriidiliselt nõukogu, jätkab Tiit juhatuse nõustamist olulisemates küsimustes edasi,” selgitas Sabine-Karoline Kodu.

Sulev Kodu ise oma äridest meediale ei räägi. Ka seekord ei õnnestunud Äripäeval saada kontakti ei Sulev Kodu ega Tiit Lepaga.

***

Kuidas Sulev Kodu oma varanduse teenis?

Sulev Kodule kuuluv ettevõte ostis laiast maailmast odavalt kokku rõivaid, pani need konteineritesse, transportis Eestisse ning siis vastavalt väljanägemisele suunas erinevatesse enda poekettidesse - Metro, Cartini ja Hinnapomm.

Poekettide omanikfirma Glasmiri, hilisema nimega Salgrima palgal olid üle maailma tegutsevad agendid, kes passisid peale suurte ladude ja kaubamajade tühjendusmüüke. Agendid tegutsesid Kanadas, Taanis, Taiwanis, USAs, Itaalias ja mujal. Nende ülesanne oli odavmüüki jõudnud riided ning tööstus- ja majapidamiskaubad ära osta ning Eestisse toimetada.

Siin suunati kaubad erineva kaubamärgi all tegutsevatesse poekettidesse ja teeniti selle pealt. Kui inimene ei soovinud soetada kaupa Hinnapommist, siis pakuti talle sisuliselt sama kaupa kõrgema hinnatasemega kaubamärgi all tegutsevast kauplusest. Klient oli rahul ja omanikud ka.

TASUB TEADA
Sulev Kodu teenib kinnisvarast

Alates tänavu mais-juunist on nende firmade juhatuse liige Tiit Lepa asemel Sabine-Karoline Kodu

1. OÜ Dives.

Valdusfirma. 500 000 eurot dividende määras Sulev Kodu omale ettevõttest Dives möödunud aasta eest.

2. OÜ Vintselle

OÜ Dives tütarfirma. Enamuse 1,1 mln eurosest käibest teenis mullu kinnisvara üürile andmisest, kümnendik käibest teeniti kaubandusest. Ettevõttele kuulub üle kinnisvara ligi 16,5 mln euro väärtuses.

Ettevõttele kuulub neli tütarfirmat - Ravila 3 OÜ, Tehnika 22 OÜ, Kotzebue 33 OÜ ja Ehitusettevõte OÜ - asutati firma korteriarenduste ehituseks ja müügiks. Mullu teenis neist 59 000 eurot käivet vaid viimane, Terase 16 kortermaja ehitav-müüv ettevõte.

6. OÜ Merix Ehitus

Samuti Vintselle tütarfirma, millele kuulub 25 kinnistut, peamiselt elamumaad, Saaremaal.  Mullu käivet ei teeninud.

7. OÜ Tongo ja selle tütarfirma Altagarcia Kinnisvara OÜ. Viimasele kuulub 16 korterit Tallinnas Viru tänaval, mille väljaüürimisest teeniti mullu 270 000 eurose käibe juures 195 000 eurot ärikasumit.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. July 2014, 11:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing