Sõja ränk pitser Ukraina majandusel

Sirje Rank 06. august 2014, 14:44

Sõda Ukrainas annab majandusele uue ränga hoobi, õõnestades järjest enam ka ukrainlaste meelekindlust, kirjutab Wall Street Journal.

Teises kvartalis kahanes Ukraina SKP aastatagusega võrreldes 4,7%, kogu aasta SKP languseks visandab Ukraina valitsus 6-7%. Vähemalt kolm protsendipunkti sellest langusest on Ida-Ukrainas käiva sõja mõju, hindab Ukraina majandusminister Pavlo Šeremeta. Töötuse määr oli esimeses kvartalis 9,3% ja kasvab ministri hinnangul kindlasti paar protsendipunkti veel.

"Meil on otsene kahju, kahju hukkunute ja purustatud infrastruktuuri tõttu," ütles Šeremeta ajalehele antud intervjuus. "Samal ajal on kasvanud ebakindlus, mis toob kaasa investeeringute kaotuse."

Ukraina ametnikud eeldavad, et Venemaa president Vladimir Putin püüab majandusliku survega Ukraina rahva rahulolematust tagant aidata, kui ka Ukraina sõjavägi separatistide vastu edu peaks saavutama.

Venemaa on Ukraina peamine gaasitarnija ja kaubanduspartner. Aasta esimese viie kuuga on Ukraina eksport Venemaale kukkunud mullusega võrreldes veerandi võrra ning ilmselt langus jätkub. Venemaa on peatanud mitmete Ukraina kaupade impordi, sealhulgas piimatoodete impordi, ning ähvardab ümber vaadata kogu kaubandustariifide süsteemi, kui Ukraina assotsiatsioonilepingu tagajärjel majandussuhteid Euroopaga tihendab.

"Nad survestavad meid täpselt niipalju, kui nad seda endale lubada saavad," ütles Ukraina presidendi Petro Porošenko administratsiooni ametnik Oleksandr Daniljuk. "Nende strateegia on survestada Ukrainat, lootes, et lääs väsib ning pöörab vähem tähelepanu, ning sundida Porošenko läbirääkimistele."

Ka Ukraina kodanike meelekindluse paneb halvenev majandusolukord ja sõja jõudmine lähikondsete ringi proovile. "Inimesed elasid läbi emotsionaalse kõrghetke," ütles Daniljuk, viidates Janukovitši tagandamisele. "Nüüd hakkab süvenema taandumistunne."

Inimesed möönavad WSJ-le, et keegi ei tahtnud sõda. Taheti vaid vihatud presidendist lahti saada.

Agentuur Bloomberg aga kirjutas mobilisatsioonikutse saanud välismaise haridusega Ukraina noortest tippspetsialistidest, kes nüüd siirduvad rindele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    08. August 2014, 09:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing