Hoiatab Ukrainasse sissetungi eest

Sirje Rank 06. august 2014, 10:20

Venemaa president Vladimir Putin on vastanud lääneriikide sanktsioonidele vägede koondamisega Ukraina piirile, mis suurendab võimaliku sissetungi tõenäosust.

"Kahjuks on Venemaa taastanud Ukraina piiril lahinguvalmiduse enam kui tosina pataljoni suuruse väeüksusega," ütles Poola välisminister Radoslaw Sikorski eile TVN24 BiS telekanalile. "Seal on väga palju varustust. Sellist asja tehakse reeglina siis, kui tahetakse survet avaldada või plaanitakse sissetungi," vahendas agentuur Bloomberg.

Sikorski sõnul toimuks sissetung rahuvalvemissiooni maskeeringus.

USA börsil jätkus eile müügilaine, S&P 500 indeks kukkus madalaimale tasemele mai lõpust. "Kui sul on Poola minister Sikorski, kes räägib sellest, kuidas Venemaa väed Ukrainat survestavad või sissetungi kavandavad, siis pole enam muud vajagi, et ostjad peitu läheksid," ütles Bloombergile Baltimore'is Stifel Nicolaus &Co aktsiakauplemise juht Lou Shaduk.

Eile kutsus Venemaa välisministeerium oma veebilehel üles lähetama humanitaarmissiooni ministeeriumi sõnul katastroofi veerel Ukraina idaossa.

Humanitaarolukord Ukrainas halveneb pidevalt, möönis eile ÜRO julgeolekunõukogu erakorralisel kohtumisel ÜRO humanitaarmissioonide juht John Ging.

Venemaa on Ukraina piiri lähistele koondanud 45 000 sõdurit, 160 tanki ja kuni 1360 soomukit, ütles eile Ukraina sõjaväe pressiesindaja Andrii Lisenko. Lisaks on seal 192 Venemaa sõjalennukit ja 137 sõjaväe helikopterit, õhutõrjesüsteemid ning raketiheitjad, ütles ta.

NATO andmed Venemaa nii suurt sõjajõudu Ukraina piiril ei kinnita.

"Numbrid ei ole siin kõige olulisemad," ütles Pentagoni pressiesindaja John Kirby. "Oluline on see, et nad jätkavad nende üksuste tugevdamist, et nad on väga võimekad ja valmis .... ning lähemal piirile kui kevadel."

Venemaa eitab jätkuvalt oma osalust Ukraina konfliktis, USA ja EL süüdistavad aga Putinit, et ta ei mõjuta separatiste sõda lõpetama.

Venemaa suursaadik ÜROs Vitali Tšurkin ütles julgeolekunõukogus, et olukord Ukrainas - eriti Luganski ja Donetski lähistel, on kohutav ning kutsus rahvusvahelist üldsust üles erakorralisi meetmeid rakendama, et humanitaarolukorras leevendust tuua.

"Kiievi sõjalised operatsioonid ägenevad, tuues kaasa sadade inimelude kaotuse," ütles Tšurkin. Ta lisas, et Venemaa on valmis piirkonda saatma humanitaarabi konvoi rahvusvaheliste vaatlejate monitooringu all.

USA asesuursaadik Rosemary DiCarlo ütles, et Venemaa on ise konflikti õhutaja.

"Humanitaarolukorra hindamisel ei saa me mööda vaadata faktist, et Venemaa võimuses on kõik see peatada," ütles DiCarlo julgeolekunõüukogus. "Kõige kindlam viis vägivalla lõpetamiseks on see, kui Venemaa peatab sõdurite, relvade ja raha sissevoolu Venemaalt Ida-Ukrainasse."

Ukraina väed jätkavad pealetungi separatistide kontrollitud aladele.

Venemeelsed separatistid, kelle arv on algse 300 pealt kasvanud 15 000-le, on kaotanud poole territooriumist, mida nad kontrollisid veel neli nädalat tagasi, ütles Ukraina kaitseminister Valeri Geletei BBC-le. Enam kui 65 linna ja küla  on Donetski ja Luganski regioonisa separatistidelt tagasi võidetud. Luganski 465 000 elanikust on pooled  linnast evakueerunud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. August 2014, 17:31
Otsi:

Ava täpsem otsing