Venemaal tõuseb toidu hind ruttu

Raido Neemre 01. september 2014, 19:15

Deutche Welle andmetel on Venemaa idaosas, mis sõltub paljuski importkaupadest, hinnad taevasse sööstnud ning tõenäoliselt juhtub sama peagi ka riigi teistes osades.

Hiina piiri ääres asuvas Primorskis on liha hinnad kasvanud ligi 26%, kala hinnad aga lausa 40%. Kana hinnad Sahhalini poolsaarel tõusid 60%.

“Sellised äärealad nagu seda on Sahhalin, sõltuvad täielikult impordist, kuna vähesed kohalikud tarnijad ja karmid ilmastikutingimused muudavad saagi kohapeal kasvatamise võimatuks,” märkis Deutsche Welle ajakirjanik Irina Filatova.

“Analüütikud prognoosivad, et toiduainete impordikeeld suurendab aastase inflatsiooni määra aasta lõpuks nii palju, et Venemaa majandus, mis on juba praegu majandusseisaku äärel, satub tõsisesse ohtu,” lisas ta.

Eksperdid väidavad, et 2015. aasta lõpuks saavutab Venemaa toiduinflatsioon 8% piiri, mis ületab ligi poole võrra Venemaa Keskpanga seatud inflatsiooni piirmäära, milleks on 4,5%, märgib Filatova.

Viimasel kahel nädalal on riigi tarbijahinnad kasvanud 0,1%. USAst, Austraaliast, Norrast, Kanadast ning Euroopa Liidust pärinevad kala, liha, puuviljad, köögiviljad, pähklid ning piimatooted kuuluvad keelatud toiduainete nimekirja.

BBC andmetel on Venemaa pöördunud oma piimatoodete vajaduse rahuldamiseks Šveitsi poole. Šveitsil on tugevad majandussidemed Venemaaga ning hiljuti on riigis vallandunud diskussioon, et kas Venemaa piimatoodete vajadusi rahuldades ei riskita mitte Lääne partnerite vihaga.

Soome tarbijad aga kasutavad tekkinud olukorda ära ning ostavad toidukaupu, mida impordikeelu tõttu idanaabrile Venemaale enam müüa ei saa, eriti soodsate hindadega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. September 2014, 08:11
Otsi:

Ava täpsem otsing