Sirje Rank • 3. november 2014 kell 10:15

Soome tööturu seis ametlikust statistikast halvem

Soome töötus mõõdetust suurem  Foto: Reuters/Scanpix

Tegelik tööpuudus on Soomes pigem 12% kui 8,7% nagu näitab ametlik statistika, väidab Pellervo majandusuuringute keskuse analüüsiosakonna juht Markku Lahtinen.

„Meie tööturu seis ei ole nii roosiline kui ametlikud numbrid näitavad,“ ütles ta agentuurile Bloomberg. „Nüüd, kus nii paljud firmad koondavad, on inimesed töö otsimisest loobunud.“

Septembri seisuga oli töö otsimisest loobunuid 149 000. Kolmandik neist on parimas tööeas, ülejäänud on valdavalt pensionieelikud või omaste hooldajad, ütles Soome majandusministeeriumi nõunik Hanna Hämäläinen. „Varjatud tööpuuduse kasv on kiirem kui töötuse kasv,“ ütles ta.

Inimesed ei usu enam, et neil õnnestub töökohta leida. Eriti palju on tööturult kõrvale jäänute seas mehi, milles kajastuvad Soome metsandus- ja tehnoloogiasektori probleemid. Soome tööstusest kadus ajavahemikul 2006-2012 76 300 töökohta.

Lahtineni sõnul on tööturult kõrvale jäämise põhjuseks ka helded töötuabirahad ja düsfunktsionaalne eluasemeturg. Kõrged üürid Helsingis tähendavad seda, et kui on valida töötu abirahast elamine kriisipiirkonnas või pealinnas madalamapalgalise töö vastuvõtmine, ei tasu viimane ennast ära.

Uus valitsus, mis saab võimule peale kevadisi valimisi, peaks vähendama töötu abirahade maksmise perioodi ja ehitama rohkem elamispinu, leiab Lehtinen. „Me vajame paremat kapitali ja inimeste liikumist piirkondadesse, kus on võimalused,“ ütles Lahtinen. 

Hetkel kuum