Äripäev • 2. detsember 2014
Jaga lugu:

Liksutov on vastaste rünnakuteks valmis

Maksim Liksutov eksabikaasa Tatjanaga
Maksim Liksutov eksabikaasa Tatjanaga  Foto: Veiko Tõkman

Eesti kodakondsusest loobunud Moskva abilinnapea Maksim Liksutov on transpordiküsimuste eest vastutavana otsustanud kaotada Venemaa pealinna tänavatelt pool miljonit autot.

Intervjuus portaalile gazeta.ru ütles Liksutov, et tipptunnil seisab Moskvas ummikutes 500 000 autot, mis takistavad sujuvalt liikumast ühistranspordil, kus võiksid reisida ka nende autode juhid.

"Tasulise parkimisala laiendamine ja autode teisaldamine on need meetmed, mida me esmajärjekorras rakendame," ütles Liksutov. Lisaks on tema juhitav transpordiamet rääkinud ka Moskvasse sissesõidutasu kehtestamisest, kuid see on tema sõnul ainult idee tasemel.

Liksutov selgitas, kuidas Venemaa pealinnas käib liikluskorraldus ja uute liiklusmärkide paigaldus. "See on terve teadus, mida nimetatakse liikluse organiseerimiseks, matemaatiline modelleerimine," rääkis ta. "Praegu me koostame kompleksset liiklusskeemi, kus on kõik tänavad omavahel ühendatud. Transpordimudeli põhjal saame aru, kuhu linna sissesõitnud juht edasi liigub. See pole mitte juhipõhine kaart, vaid hargnemisskeem. Sellest tulenevalt tõstame me foore ümber, tekitame kuskile parkimiskohti. Ja muudame elurajoonides osa tänavaid ühesuunalisteks, et saaks parkimiskohti juurde."

Liksutov märkis, et ta on läbi viimas mitut ebapopulaarset reformi, mis sunnib inimesi oma harjumusi muutma. "Keegi ei taha muuta harjumusi, aga meil pole valikut," ütles ta. "Tähelepanuväärne on, et aktiivne kriitikalaine tuleb siis, kui on sündimas suured lepingud. Ma arvan, et paljuski on selle pseudokriitika taga konkurentide majanduslikud või isiklikud huvid. Näiteks praegu paisutatakse infot, nagu ma oleksin endiselt seotud Transmašholdinguga. Seda teemat kuulen ma pidevalt."

Detsembri algul saab kolm aastat, kui Liksutov asus ametisse Moskva linnavalitsuses. Viimati oli ta Äripäeva rikaste topis 2012. aastal, kui me hindasime tema vara väärtuseks 104,1 miljonit eurot. Venemaal ametnikukarjääri alustades pidi Liksutov loobuma oma osalustest Aeroekspressis, Transmašholdingus ja Transgrupis, mis läksid üle tema naisele Tatjanale, kellega ta lahutas abielu eelmise aasta suvel. Tatjana on Eesti rikkaima naisena tänavuse Äripäeva rikaste topi 12. kohal ning tema vara suuruseks hindasime 92,7 miljonit eurot.

Sel nädalal jätkub Moskvas Maksim Liksutovi kohtuprotsess opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõiga, kes süüdistab teda oma äriosaluste peitmises. "Ta süüdistab mind kontrollimata alusel," kommenteeris Liksutov. "Ma kujutan ette, et mul tuleb selliste juhustega ka edaspidi tegemist, sest me langetame ju linnas suuri otsuseid, mis seovad transporti ja äri. Ja seal on alati huvid erinevatel inimestel, kes üritavad asju mõjutada. Võimalik, et ilmuvad lood minust ja nendest ettevõtetest, mille tegevus on seotud minu valdkonnaga. Ma olen selleks valmis."

Eesti kodakondsuse sai Liksutov eriteenete eest 2005. aastal ning ta loobus sellest 2011. aastal.

Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt