Mait Kraun • 8. detsember 2014 kell 16:26

Paulsen: panustan Wall Streeti eksimisele

New Yorgi börsi logo.  Foto: Bloomberg

Aktsiad on jõudnud rekordtasemele ning Dow Jonesi indeksil jäi 18 000 punkti piirist reedel puudu vaid 1 protsent. Strateeg James Paulsen ütles aga CNBC-le, et on 2015. aasta osas pessimistlikuks muutunud.

Aastalõpu tõus tähendab, et Dow Jones on 2014. aastal tõusnud 8,3 protsenti. Paulsen, kes on aktsiate tõusuga aastate jooksul kaasa läinud, ütleb nüüd, et 2015. aastal USA turg ei tõuse või hakkab isegi langema.

„Praegu on Wall Streetil väga-väga tugev konsensus. Üks neist on see, et USA-sse investeerimine on kõige õigem. Teiseks usutakse, et dollar tugevneb veelgi. Kolmandaks arvatakse, et intressimäärad võivad veel pikemat aega negatiivsed püsida,“ ütles Wells Capital Management peastrateeg Paulsen. „Ma kipun arvama, et 2015. aastal ei pruugi need faktorid sellisena püsida ning see valmistab pettumuse. Panustaksin selle peale, et need faktorid ei püsi.“

30 suurettevõttest koosnev Dow Jonesi indeks jõudis 18 000 punkti tasemele reedel väga lähedale ning sulgus 17 958 punkti peal.

„2009. aastast toimunud aktsiaturu tõus on nõjatunud probleemidele. See on olnud peamise tõusu katalüsaatoriks. See on aga läbi,“ ütles Paulsen. Ta seletas, et headesse uudistesse suhtutakse Wall Streetil halva märgina, sest see lükkab Föderaalreservi lähemale intressimäärade tõstmisele.

Paulsen teadvustab, et USA majandusel on hakanud hästi minema ning viitas ka headele tööturuandmetele. „Aktsiaturu väärtusesse on need uudised juba sisse kirjutatud ning ma usun, et pigem hakkavad tõusma turud, mis on USA-st mõneti maha jäänud.“

Tema seisukohad lähtuvad suuresti keskpankade tegevusest. Ülejäänud maailmas üritavad keskpangad teha praktilisi samme, et majandust turgutada. USA keskpank aga hakkab toetust tagasi tõmbama. Kui Euroopa ja Jaapani Keskpank on stimuleerimismeetmetega edukad, siis nende aktsiaturud ja valuutad hakkavad tõusma, ütles Paulsen.

Hetkel kuum