• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  ERMi hankel läks naginaks

  Eesti Rahva Muuseum uue hoone kavand.Foto: Erakogu

  Eesti Rahva Muuseumi uue hoone tulekustutussüsteemi hanke vaidlustused andsid hulgaliselt tööd pakkujate advokaatidele. Lõpuks sõlmis Riigi Kinnisvara AS (RKAS) lepingu ligi 1,3 miljonit eurot odavamat hinda pakkunud ettevõttega.

  Kaotaja arvates on see hind aga kvaliteetse sprinklersüsteemi jaoks liiga madal, võitja leiab omakorda vastu, et konkurent tuli hankelt hiigelkasumit võtma.
  Aasta alguses väljakuulutatud hankel esitasid pakkumuse kolm ettevõtet. Austria tootja AQUASYS Technik GmbH esindaja Antifire Tuleohutuslahendused OÜ küsis ligi 1,6 miljonit eurot, Soome tootja Marioff Corporation Oy esindaja HF Tulekustutus AS 2,86 miljonit eurot ning SRC Group OÜ 2,5 miljonit eurot. Kuna SRC Group hankele ei kvalifitseerunud, jäid kaalumisele Antifire Tuleohutuslahenduste ning HF Tulekustutuse pakkumused.
  Tellija ehk RKASi jaoks olid mõlema pakkuja süsteemid samaväärsed, mistõttu võitjaks kuulutati ligi 1,3 miljonit eurot odavama pakkumise teinud Antifire Tuleohutuslahendused.
  Kaotaja arvates oli aga võitja hind kvaliteetse sprinklersüsteemi jaoks liiga odav. RKASi eeldatav hanke maksumus oli 2,48 miljonit eurot.
  HF Tulekustutus pöördus kahel korral riigihangete vaidlustuskomisjoni ning lausa kolmel korral Tallinna halduskohtusse. Ettevõtte suuromanik Eero Nõgene märkis, et nad ei oleks hanget vaidlustanud, kui see oleks korraldatud õiglaselt.
  Vaidluses HF Tulekustutust esindanud AB Glikman, Alvin & Partnerid vandeadvokaat Veiko Viisileht kommenteeris, et ega nad lõpuni ei saanudki vastust küsimusele, miks Antifire Tuleohutuslahendused ja nende partneri pakkumine nii odav oli. "Kas see on üldsegi tõsiseltvõetav hind, millega ERM tõepoolest kvaliteetselt funktsioneeriva süsteemi saaks," imestas ta.
  Antifire Tuleohutuslahendused esindaja advokaadibüroo Heringson GLO OÜ vandeadvokaat Enno Heringson ütles, et vastaspool oli ära teinud suure töö. "Läbi analüüsiti iga aspekt minu kliendi pakkumusest ja esitati kõik mõeldavad teooriad, miks hanke pidanuks tegelikult võitma Marioff," sõnas ta.
  Tähelepanuväärne oli, et HF Tulekustutus väitel oli nõutav ka IMO (International Maritime Organization) sertifikaat, mis on vajalik merele rajatavate tulekustutussüsteemi projekteerijatele.
  "Tõestasime ära, et kuna ERM ehitatakse sisemaale, pole IMO meresüsteemide sertifikaati vaja ja Marioff on hanke nõuetest veidi valesti aru saanud, kuna vaevalt lähima kahesaja aasta jooksul meri Tartu alla jõuab," ütles Heringson.
  Antifire Tuleohutuslahendused juhataja Andrus Nurga leidis ka, et kuigi Marioff lootis ERMi projektilt teenida hiigelkasumi, siis ilmselt ei olnud üksnes see põhjuseks palgata tippadvokaadibüroo ja kulusid kokku hoidmata püüda ribadeks lüüa nii hange kui nende pakkumus. "Ilmselgelt on selle taga see, et Austria AQUASYS on trügimas peaaegu et Soome tootja Marioffi õuele," märkis ta.
  Nurga sõnul on ERMi tulekustutussüsteemiks projekteeritud meie regioonis suhteliselt uudne, kuid vaieldamatult täna kõige efektiivsem nn veeudu kustutussüsteem ning kui ERM hankedokumente kokku pani, siis lähtutigi eelprojektidest, mis kasutasid eeskujuna mõningaid Marioffi karakteristikuid. "Seega, kui Marioffi esindaja hankedokumente luges, siis ta ilmselt ei arvestanud võimalusega, et keegi veel võiks samad nõuded täita," arvas Nurga.
  HF Tulekustutus esindaja vandeadvokaat Viisileht viitas aga kõigi kolme pakkumuse hindadele ning sellest võrdlusest saab igaüks ise välja lugeda, milline pakutud hind on n-ö anomaalia ja peaks küsimusi tekitama. "Samavõrra asjakohatu on seetõttu jutt HF Tulekustutuse suurest kasumisoovist," lausus ta.
  Viiseleht lisas, et arusaamatult läks hankija Antifire'i odava pakkumuse teed ja esimest korda nende pakkumust edukaks tunnistades isegi ei küsinud selgitusi, kas eeldatavast maksumusest ligi 900 000 eurot odavam hind on tõsiseltvõetav. "Reaalne elu näitab, et hankelepingu täitmine ongi hakanud venima, vahetähtajad on juba ületatud ning tõenäoliselt taotleb Antifire hankelepingu täitmiseks raha juurde," märkis ta.
  Viisilehe sõnul jäi temal hankest tervikuna halb mulje, sest puudu oli nii läbipaistvusest kui pakkujate võrdsest kohtlemisest.

  HF Tulekustutus AS on Marioff Corporation OY ametlik esindaja Eestis, Lätis ja Venemaal ning on spetsialiseerunud veeudu kustutussüsteemide müümisele, paigaldamisele ning hooldusele antud piirkondades.

  Antifire Tuleohutuslahendused OÜ on Austria tootja AQUASYS Technik GmbH esindaja Eestis. AQUASYS on Austrias Linzis asuv inseneriettevõte, mis loob lihtsaid, loogilisi ja vastupidavaid tuleohutussüsteeme.

  2 küsimust
  Vastab Peeter Mauer, Riigi Kinnisvara ASi ERMi projektidirektor.
  Kas nii suur hinnavahe on hangetes erakordne?
  Tegemist on veeudu sprinkleriga, mis leiab mujal maailmas üha enam kasutust, kuid Eestis on see veel võrdlemisi ainulaadne ning turg ei ole veel välja kujunenud. Teadaolevalt on Eestis selliseid süsteeme ehitatud 1–2. Kahe pakkumuse esitamise korral, kui puudub hinnavõrdlus turult, on raske hinnata pakkumuste liigset kallidust või odavust.
  Riigihanke puhul on kõige olulisemaks kriteeriumiks hind. Kas hanke võitja suudab pakkuda just sellist lahendust, nagu on vaja?
  Pakkumustes esitati Soome tootja ja Austria tootja samaväärseid süsteeme. Mõlemad tootjad omavad piisavalt kogemusi ja referentse, et olla kindlad, et tegemist on kvaliteetse süsteemiga.
  Mõlemad tootjad omavad nõutud tunnistusi ja sertifikaate. Sprinklersüsteemi tarne- ja ehitushanke nõudlikud kvalifitseerimistingimused olid sellised, et neile vastavad pakkujad oleksid võimelised nõuetele vastava süsteemi välja ehitama. Kuna tegemist on väga tehnilise ja spetsiifilise lahendusega, on raske leida pakkumuse hindamiseks objektiivseid kriteeriume, mida arvestada pakkumuse edukaks tunnistamisel peale hinnakriteeriumi.

  Eesti Rahva Muuseumi (ERM) uue peahoone ehitus jaguneb neljaks suuremaks hankeks ja ehituslepinguks. ERMi ehituse peatöövõtja ülesandeks on uue hoone ehitamine, peahoone sprinklersüsteemi, küttesüsteemi ning välisrajatiste ja -alade ehitamine.

  ERMi rajamise ja sisustamise eeldatav kogumaksumus on 63,1 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks.

  ERMi uus peahoone on plaanis avada külastajatele 2016. aasta lõpus. Hoone ehitatakse Tartusse, Raadile.

  Taust
  Antifire Tuleohutuslahendused OÜ hankevõidud
  Eesti Arhitektuurimuuseumi veeudu sprinklersüsteemi ehitustööd – RKAS, 26.08.2014;
  Allmaa- ja pealmaatehnika tulekustutussüsteemide hooldusteenuse ostmine – Eesti Energia Kaevandused AS, 09.09.2014;
  Gaaskustutussüsteemide hooldus – Eesti Energia Kaevandused AS, 16.07.2014;
  Kultuurikatla hoonesiseste kommunikatsioonisüsteemide/võrkude ehitushange – Sihtasutus Tallinna Kultuurikatel, 01.07.2014;
  Kustutussüsteemide TH tellimine Põhja 1 objektidele – RKAS, 12.06.2014;
  ERMi uue hoone sprinklersüsteemi ehitus – RKAS, 15.01.2014;
  Allmaa- ja pealmaatehnika tulekustutussüsteemide hooldusteenuse ostmine – Eesti Energia Kaevandused AS, 13.08.2013;
  AFFF vahuaine ostmine – Kaitsevägi, 15.07.2013;
  Tartu Ülikooli hoone (Lossi 3) serveriruumis ehitustööde tellimine – Tartu Ülikool, 20.06.2013;
  Ekskavaatorite tulekustutussüsteemi ostmine – Eesti Energia Kaevandused AS, 24.05.2013;
  Automaatsete tulekustutus- ja voolikusüsteemide kontrolli ja hooldustööd – Tallinna Tehnikaülikool, 17.07.2012;
  HF Tulekustutus AS ei ole varem riigihankeid võitnud.
  Allikas: Riigihangete register
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Ain Kivisaar: eksklusiivse kinnisvara kese kolib lähiaastatel Tallinna Manhattanile
Tallinna kinnisvaraturul käib sügisele omaselt vilgas tegevus kõigis segmentides. Huvi püsib jätkuvalt kõrge ka eksklusiivsete elamispindade vastu ning võib prognoosida, et lähiaastate luksuskinnisvara keskmeks saavad lisaks jätkuvalt populaarsele mereäärele ka südalinna kõrghooned, kirjutab Metro Capitali tegevjuht Ain Kivisaar.
Tallinna kinnisvaraturul käib sügisele omaselt vilgas tegevus kõigis segmentides. Huvi püsib jätkuvalt kõrge ka eksklusiivsete elamispindade vastu ning võib prognoosida, et lähiaastate luksuskinnisvara keskmeks saavad lisaks jätkuvalt populaarsele mereäärele ka südalinna kõrghooned, kirjutab Metro Capitali tegevjuht Ain Kivisaar.
Nokia kasum tegi suure hüppe
Nokia teatas kolmanda kvartali tulemustes, et on kasvatanud ärikasumit ligi 30% ning ületas tulemustega analüütikute ootuseid, vahendab Kauppalehti.
Nokia teatas kolmanda kvartali tulemustes, et on kasvatanud ärikasumit ligi 30% ning ületas tulemustega analüütikute ootuseid, vahendab Kauppalehti.
Raadiohommikus: verivärsked tulemused börsilt ja tipptegijate äriplaanid
Neljapäevases Äripäeva raadio hommikuprogrammis vahendame kuulajatele värskeid börsifirmade kolmanda kvartali tulemusi. Neljapäeval teatavad need Arco Vara, Tallink ja EfTEN.
Neljapäevases Äripäeva raadio hommikuprogrammis vahendame kuulajatele värskeid börsifirmade kolmanda kvartali tulemusi. Neljapäeval teatavad need Arco Vara, Tallink ja EfTEN.
Pikk koroona kurnab ning nõuab haiglatelt jõudu ja raha
Kui ühest otsast täituvad haiglad ühe enamate koroonahaigusega patsientidega, nõuab läbipõdejaid hiljem saatev niinimetatud pikk COVID haigla teises osakonnas üha suuremat aja-, raha- ja personaliressurssi, kirjutavad Meditsiiniuudised.
Kui ühest otsast täituvad haiglad ühe enamate koroonahaigusega patsientidega, nõuab läbipõdejaid hiljem saatev niinimetatud pikk COVID haigla teises osakonnas üha suuremat aja-, raha- ja personaliressurssi, kirjutavad Meditsiiniuudised.