ERMi hankel läks naginaks

10. detsember 2014, 17:00
Eesti Rahva Muuseum uue hoone kavand.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141210/NEWS/141219966/AR/0/Eesti-Rahva-Muuseum-uue-hoone-kavand.jpg

Eesti Rahva Muuseumi uue hoone tulekustutussüsteemi hanke vaidlustused andsid hulgaliselt tööd pakkujate advokaatidele. Lõpuks sõlmis Riigi Kinnisvara AS (RKAS) lepingu ligi 1,3 miljonit eurot odavamat hinda pakkunud ettevõttega.

Kaotaja arvates on see hind aga kvaliteetse sprinklersüsteemi jaoks liiga madal, võitja leiab omakorda vastu, et konkurent tuli hankelt hiigelkasumit võtma.

Aasta alguses väljakuulutatud hankel esitasid pakkumuse kolm ettevõtet. Austria tootja AQUASYS Technik GmbH esindaja Antifire Tuleohutuslahendused OÜ küsis ligi 1,6 miljonit eurot, Soome tootja Marioff Corporation Oy esindaja HF Tulekustutus AS 2,86 miljonit eurot ning SRC Group OÜ 2,5 miljonit eurot. Kuna SRC Group hankele ei kvalifitseerunud, jäid kaalumisele Antifire Tuleohutuslahenduste ning HF Tulekustutuse pakkumused.

Tellija ehk RKASi jaoks olid mõlema pakkuja süsteemid samaväärsed, mistõttu võitjaks kuulutati ligi 1,3 miljonit eurot odavama pakkumise teinud Antifire Tuleohutuslahendused.

Kaotaja arvates oli aga võitja hind kvaliteetse sprinklersüsteemi jaoks liiga odav. RKASi eeldatav hanke maksumus oli 2,48 miljonit eurot.

HF Tulekustutus pöördus kahel korral riigihangete vaidlustuskomisjoni ning lausa kolmel korral Tallinna halduskohtusse. Ettevõtte suuromanik Eero Nõgene märkis, et nad ei oleks hanget vaidlustanud, kui see oleks korraldatud õiglaselt.

Vaidluses HF Tulekustutust esindanud AB Glikman, Alvin & Partnerid vandeadvokaat Veiko Viisileht kommenteeris, et ega nad lõpuni ei saanudki vastust küsimusele, miks Antifire Tuleohutuslahendused ja nende partneri pakkumine nii odav oli. "Kas see on üldsegi tõsiseltvõetav hind, millega ERM tõepoolest kvaliteetselt funktsioneeriva süsteemi saaks," imestas ta.

Antifire Tuleohutuslahendused esindaja advokaadibüroo Heringson GLO OÜ vandeadvokaat Enno Heringson ütles, et vastaspool oli ära teinud suure töö. "Läbi analüüsiti iga aspekt minu kliendi pakkumusest ja esitati kõik mõeldavad teooriad, miks hanke pidanuks tegelikult võitma Marioff," sõnas ta.

Tähelepanuväärne oli, et HF Tulekustutus väitel oli nõutav ka IMO (International Maritime Organization) sertifikaat, mis on vajalik merele rajatavate tulekustutussüsteemi projekteerijatele.

"Tõestasime ära, et kuna ERM ehitatakse sisemaale, pole IMO meresüsteemide sertifikaati vaja ja Marioff on hanke nõuetest veidi valesti aru saanud, kuna vaevalt lähima kahesaja aasta jooksul meri Tartu alla jõuab," ütles Heringson.

Antifire Tuleohutuslahendused juhataja Andrus Nurga leidis ka, et kuigi Marioff lootis ERMi projektilt teenida hiigelkasumi, siis ilmselt ei olnud üksnes see põhjuseks palgata tippadvokaadibüroo ja kulusid kokku hoidmata püüda ribadeks lüüa nii hange kui nende pakkumus. "Ilmselgelt on selle taga see, et Austria AQUASYS on trügimas peaaegu et Soome tootja Marioffi õuele," märkis ta.

Nurga sõnul on ERMi tulekustutussüsteemiks projekteeritud meie regioonis suhteliselt uudne, kuid vaieldamatult täna kõige efektiivsem nn veeudu kustutussüsteem ning kui ERM hankedokumente kokku pani, siis lähtutigi eelprojektidest, mis kasutasid eeskujuna mõningaid Marioffi karakteristikuid. "Seega, kui Marioffi esindaja hankedokumente luges, siis ta ilmselt ei arvestanud võimalusega, et keegi veel võiks samad nõuded täita," arvas Nurga.

HF Tulekustutus esindaja vandeadvokaat Viisileht viitas aga kõigi kolme pakkumuse hindadele ning sellest võrdlusest saab igaüks ise välja lugeda, milline pakutud hind on n-ö anomaalia ja peaks küsimusi tekitama. "Samavõrra asjakohatu on seetõttu jutt HF Tulekustutuse suurest kasumisoovist," lausus ta.

Viiseleht lisas, et arusaamatult läks hankija Antifire'i odava pakkumuse teed ja esimest korda nende pakkumust edukaks tunnistades isegi ei küsinud selgitusi, kas eeldatavast maksumusest ligi 900 000 eurot odavam hind on tõsiseltvõetav. "Reaalne elu näitab, et hankelepingu täitmine ongi hakanud venima, vahetähtajad on juba ületatud ning tõenäoliselt taotleb Antifire hankelepingu täitmiseks raha juurde," märkis ta.

Viisilehe sõnul jäi temal hankest tervikuna halb mulje, sest puudu oli nii läbipaistvusest kui pakkujate võrdsest kohtlemisest.

2 küsimust

Vastab Peeter Mauer, Riigi Kinnisvara ASi ERMi projektidirektor.

Kas nii suur hinnavahe on hangetes erakordne?

Tegemist on veeudu sprinkleriga, mis leiab mujal maailmas üha enam kasutust, kuid Eestis on see veel võrdlemisi ainulaadne ning turg ei ole veel välja kujunenud. Teadaolevalt on Eestis selliseid süsteeme ehitatud 1–2. Kahe pakkumuse esitamise korral, kui puudub hinnavõrdlus turult, on raske hinnata pakkumuste liigset kallidust või odavust.

Riigihanke puhul on kõige olulisemaks kriteeriumiks hind. Kas hanke võitja suudab pakkuda just sellist lahendust, nagu on vaja?

Pakkumustes esitati Soome tootja ja Austria tootja samaväärseid süsteeme. Mõlemad tootjad omavad piisavalt kogemusi ja referentse, et olla kindlad, et tegemist on kvaliteetse süsteemiga.

Mõlemad tootjad omavad nõutud tunnistusi ja sertifikaate. Sprinklersüsteemi tarne- ja ehitushanke nõudlikud kvalifitseerimistingimused olid sellised, et neile vastavad pakkujad oleksid võimelised nõuetele vastava süsteemi välja ehitama. Kuna tegemist on väga tehnilise ja spetsiifilise lahendusega, on raske leida pakkumuse hindamiseks objektiivseid kriteeriume, mida arvestada pakkumuse edukaks tunnistamisel peale hinnakriteeriumi.

Taust

Antifire Tuleohutuslahendused OÜ hankevõidud

Eesti Arhitektuurimuuseumi veeudu sprinklersüsteemi ehitustööd – RKAS, 26.08.2014;

Allmaa- ja pealmaatehnika tulekustutussüsteemide hooldusteenuse ostmine – Eesti Energia Kaevandused AS, 09.09.2014;

Gaaskustutussüsteemide hooldus – Eesti Energia Kaevandused AS, 16.07.2014;

Kultuurikatla hoonesiseste kommunikatsioonisüsteemide/võrkude ehitushange – Sihtasutus Tallinna Kultuurikatel, 01.07.2014;

Kustutussüsteemide TH tellimine Põhja 1 objektidele – RKAS, 12.06.2014;

ERMi uue hoone sprinklersüsteemi ehitus – RKAS, 15.01.2014;

Allmaa- ja pealmaatehnika tulekustutussüsteemide hooldusteenuse ostmine – Eesti Energia Kaevandused AS, 13.08.2013;

AFFF vahuaine ostmine – Kaitsevägi, 15.07.2013;

Tartu Ülikooli hoone (Lossi 3) serveriruumis ehitustööde tellimine – Tartu Ülikool, 20.06.2013;

Ekskavaatorite tulekustutussüsteemi ostmine – Eesti Energia Kaevandused AS, 24.05.2013;

Automaatsete tulekustutus- ja voolikusüsteemide kontrolli ja hooldustööd – Tallinna Tehnikaülikool, 17.07.2012;

HF Tulekustutus AS ei ole varem riigihankeid võitnud.

Allikas: Riigihangete register

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. December 2014, 17:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing