Marge Väikenurm • 15. jaanuar 2015 kell 13:02

Noop: Eesti ettevõtja edu seisab riigi taga

A. Le Coqi juht Tarmo Noop soovib, et riik toetaks tehnoloogia uuendamist.  Foto: Andras Kralla

Eesti jääb teistele Balti riikidele tootlikkuses alla, sest riigilt ei tule firmadele nii palju raha, kui oleks vaja, ütles A. Le Coqi juht Tarmo Noop.

Ilmekas näide on Noobi sõnul see, kuidas Leedus ettevõtteid aidatakse. “Leedu niinimetatud EASi kõige suurem meede on 350 miljonit eurot, millele panevad ka ettevõtted raha juurde. Sellega toetatakse uute tehnoloogiate soetamist, mis annab efekti tootlikkuses või innovatiivsuses. Kokkuvõttes teeb see miljard eurot, võrdluseks on Eesti riigieelarve tervikuna kaheksa miljardit,” rääkis Noop.

“See on ikka tõsiselt suur raha, mis Leedus ettevõtetele tehnoloogia uuendamiseks läheb. Eestis on selle koha peal null, nii et ei tasu siis imestada, et Leedu ettevõtted on kvaliteedis ja hinnas meist mööda läinud,” lausus Noop.

Ta märkis, et väiksemas Lätis saavad ettevõtted tehnoloogia uuendamiseks 50 miljonit eurot, mis on samuti kiiduväärt.

“Meil on igasugused teadusarengu- ja messitoetused – väikesed toetused, mis ei loo fundamentaalset asja. Läbimurre algab tehnoloogiast,” lisas Noop. “Riik peaks järjest rohkem mõtlema, kuidas tõsta ettevõtete konkurentsivõimet. Ettevõtted peavad ju kogu heaolu kokkuvõttes kinni maksma: riigieelarve, palgad ja investeeringud.”

Eksporti aitaks tema sõnul suurendada, kui riik toetaks uuele turule sisenemist, näiteks kampaania tegemisel.

Hetkel kuum