Eliisa Matsalu • 9. veebruar 2015 kell 5:00

Läti kui uus Põhjamaa

CF&S tegevjuht Harri Rästase sõnul on Läti turul potentsiaali ja atraktiivsust.  Foto: Andras Kralla

Kui senimaani on Eesti ettevõtjad oodanud enim käibekasvu Soome ja Rootsi turult, siis tänavu peetakse uueks sihtriigiks hoopiski Lätit. „Lätil on potentsiaali,“ ütlevad ettevõtjad justkui ühest suust.

PricewaterhouseCoopers Eesti (PwC) tippjuhtide uuringust selgus, et Eesti sihtturgudel on toimunud ümbermäng ja seni Eesti ettevõtjatele köitvaimad Soome ja Rootsi turud on oma kohad loovutanud Lätile. Käibekasvu suhtes peab oma ettevõttele Läti turgu kõige olulisemaks 41% Eesti ettevõtjatest. Aastaga on Läti tähtsus suurenenud koguni kaks korda.

LHV loodab Lätis hoiustajaid leida

Eesti ettevõtetest on sel aastal Läti turgu haaramas ka kodumaine pank LHV. Nimelt teatas LHV eelmisel nädalal, et Läti finantsinspektsioon andis neile loa sealse filiaali avamiseks. LHV pressiesindaja Priit Rum ütles, et LHV-l on koguaeg olnud soov senist tegevust Lätis laiendada – nüüd oli vaid õige aeg filiaali asutamine ette võtta. Rum märkis, et sel aastal plaanib LHV filiaali tööle seada ja tuua turule esimesed igapäevapanganduse teenused, samuti alustada arveldusteenuste ja kaartide pakkumist klientidele. „Kuna seni oleme Lätis võimaldanud klientidele investeerimisteenuseid, on oluline uute klientide ehk hoiustajate ja arveldajate leidmine,“ ütles ta.

Rum lisas, et kuigi LHV on alati avatud uutele ideedele, peavad nad koduturuks ikkagi Eestit ja Baltikumi, mistõttu keskenduvad nad peamiselt võimalustele just neil turgudel. Lisaks plaanidele Lätis kavatseb LHV Group panustada ka Leedu äriüksuse Mokilizingase kasvatamisele Leedu suurimaks järelmaksu pakkujaks.

Tippjuhid on optimistlikumad

41% vastanutest on veendunud oma ettevõtte käibe suurenemises. Käibe kasvu ei usu 10% ettevõtetest. Aasta tagasi ootas kasvu 35% juhtidest.

Kasvu saavutamiseks panustab innovatsioonile 16% ettevõtjatest, mis on pea poole võrra vähem kui möödunud aastal.

87% ettevõtjatest plaanib tõsta töötajate palku. Mullu plaanis seda 70% tööandjatest.

Olulisimaks majanduskeskkonnaga seotud riskiks peetakse kasvavat maksukoormust.

Ettevõtjad on optimistlikumad – maailmamajanduse paranemist usub 41%, mullu uskus seda 18% ettevõtjatest.

Uuringus osales 70 tippjuhti.

Allikas: PwC

LHV privaat- ja ettevõtete panganduse juht Indrek Nuume ütles, et Eesti ettevõtjad on läinud Lätis aktiivsemaks peale viimase eurole üleminekut. Seega teeb Nuume sõnul Läti atraktiivseks tema lähedus, sama valuuta ja maksesüsteem.

Samas ei saa tema sõnul väita, et Läti oleks saanud Eesti ettevõtjatele oluliseks sihtriigiks – pigem on kogu maailm Eesti ettevõtjate jaoks väiksemaks muutunud ja lähemale tulnud. „Selleks, et kasvada, Eesti arengutest ei piisa,“ ütles ta.

Läti Kesk-Aasiale lähemal kui Eesti

Logistikakontsern CF&S on Lätis tegutsenud 2012. aastast, mil osteti Läti ettevõte SIA Transekspedicija LV. CF&S tegevjuht Harri Rästas ütles, et Läti on nende ettevõttele alati atraktiivne olnud – tänu geograafilisele asupaigale on seal tunduvalt paremad võimalused Kesk-Aasia turgudele liikuda. „Meie kontorid on küll Lätis ja oleme ka kohalikul turul päris tugevalt kanda kinnitamas, kuid teravik on meil suunatud siiski Kesk-Aasia poole,“ ütles Rästas.

Rästas märkis, et ootused käibekasvu suhtes on alati kõrged. Millistel turgudel ettevõtjad aga enim kasvu ootavad, on tema sõnul suuresti mõjutatud sellest, millised seadused ja võimalused mingis riigis on. Näiteks on Rästase sõnul Läti senimaani märkimisväärselt otsetoetustega toetanud transpordiettevõtete osalemist erinevatel messidel. „Eesti ja Läti toetuste jagamine on nagu öö ja päev,“ ütles Rästas, lisades, et Eestis käib toetuste taotlemisega meeletu aruandlus ja enesetõestamine. „Seega ei saa vastu vaielda – Eestis on asi soiku jäänud,“ märkis ta.

Rästas lisas, et Eesti ettevõtjaid võib Lätti meelitada ka see, et meie lõunanaaber on Eestist riskialtim. „Kindlasti näeme Läti turu potentsiaali,“ ütles ta.

Läti meelitab soodsa maksukeskkonnaga

Äripäev kirjutas möödunud kevadel, et Eesti maksuadvokaatide ja ettevõtjate hinnangul meelitab Läti Eesti ettevõtteid aina soodsamaks muutuva maksukeskkonnaga. Näiteks ütles Soraineni partner Kaido Loor, et Läti on kehtestanud äriühingutele osaluse ja väärtpaberitulu maksuvabastused. Eestis pole aga sellist tulu äriühingust ilma dividendimaksuta võimalik välja võtta.

Loor rõhutas ka, et Läti valitsus otsib ja rakendab aktiivselt ettevõtluskeskkonda soosivaid meetmeid, samal ajal kui Eesti valitsus on ses osas loid. Näiteks saab tuua Eestist oluliselt liberaalsema eeldividendide regulatsiooni.

Eelmise aasta juulist jõustus Lätis seadusemuudatus, mis lubab Läti ettevõtetel võtta omanikutulu 85% eeldatavast kasumist. Advokaadibüroo Attela maksuadvokaat Marko Saag ütles kevadel Äripäevale, et muudatus lubab tuua dividendid varem Eestisse ja siit maksuvabalt edasi maksta. Lisaks sellele pakuvad Saagi sõnul paljud riigid, näiteks Läti, Leedu, Soome, Rootsi ja Holland, osaluse võõrandamisest teenitud kasule maksuvabastust. Eesti nende riikide hulgas pole.

Läti killustatud turg kutsub

Spordiklubi My Fitness laienes möödunud suvel Lätti, ostes sealse suurima spordiklubiketi City Fitnessi. „Loomulikult on ootused suured, aga kogu asi on veel värske,“ ütles My Fitnessi juhatuse esimees Erkki Torn. Senimaani on My Fitness Lätis peamiselt tegelenud tootearendamisega.

Torni sõnul on Läti turil suur potentsiaal. „Tase pole väga kõrge ja on küllaltki killustatud – palju on ühe klubi operaatoreid, suuremaid klubikette on aga vaid mõni,“ rääkis ta. Lisaks sellele mängib Torni sõnul Läti kasuks ka Eestist suurem rahvaarv. „Riia on atraktiivne linn. Usun, et sinna mahub veel päris mitmeid spordiklubisid veel ära,“ ütles ta.

Hetkel kuum