Marge Väikenurm • 27. veebruar 2015 kell 10:15

Turul raha külluses

Technopolis Ülemiste juht Gert Jostov tõdes, et turul kapitali jagub. Otsitakse objekte, kuhu investeerida.  Foto: Eiko Kink

Technopolis Ülemiste juhatuse esimehe Gert Jostovi hinnangul näitab Eesti ettevõtjate politseimaja ost, et turul raha jagub.

"Kapitalist puudu ei ole. Otsitakse kõikvõimalikke lahendusi, kuhu raha pikaajaliselt panna. Kui igas kuus 60 või 80 miljardit eurot juurde trükitakse, siis peab selle kusagile investeerima. Tundub, et paljud on selleks uuesti kinnisvara valinud," kommenteeris Jostov tehingut.

Samuti nimetas ta Jaanus Otsa suurosalusega investeerimisettevõtte OÜ Pärnu Maantee 139 tehingut spetsiifiliseks, sest omandatud hoones on ainult üks üürnik. Üldjuhul arendatakse hooneid, et neid saaks erinevatele klientidele välja anda.

Kuivõrd tulus on politsei- ja piirivalveamet üürnikuna, ei osanud Jostov hinnata, küll aga märkis, et peale tulu saamise on alati oluline kliendi maksevõime ja stabiilsus. "Kindlasti ei too see objekt omanikule kahjumit. Kui arendada hoonet tavapärastele klientidele, siis on kasumimarginaal suurem, kuid ka riskid kõrgemad. Politsei- ja piirivalveametiga on aga leib pikk ja peenike," rääkis Jostov.

"Selle kinnistu ja maja väärtus võib muutuda. Majal on hea asukoht ja vaevalt et hoone hind langeb. Pigem tõuseb, sest piirkond areneb ja transpordiühendus on hea," lisas Jostov.

Avo Rõõmussaar,

Colliers International Advisors tegevdirektor

Teadmata hetkel tehingu detaile ja tulemust, saame vaid eeldada, et vara müüdi bilansilise väärtusega suurusjärgus 30+ miljonit eurot.

Arvestades objekti olemust - kindla rahavooga objekt, ja ka tehingu eeldatavat maht on huvitav -, siis ostjaks ei osutunud sarnaste objektide vastu huvi tundvad klassikalised investorid, näiteks fondid. Siit võib järelda, et tehinguga seostus asjaolusid, mis viisid selle klassikaliste investorite huviorbiidist välja. Tihti osutub põhjuseks liiga madal tootlus.

Huvitaks kõrvalnüansiks peame antud tehingu puhul asjaolu, et osa tehinguga seotud isikutest on olnud antud vara omanik ka varem. 

Samas oleme kindlad, et kokkuvõttes tegid nii ostja kui ka müüja hea tehingu, kuivõrd pikaajaline "riigi lepinguga" objekt on hea investeering.

Väärt rahapaigutus

"Praeguses intressikeskkonnas on kvaliteetsed finantsvarad ja kinnisvara hea investeering," kommenteeris lühidalt tehingut Jaanus Otsa.

Otsa ei avaldanud, viidates konfidentsiaalsusele, kui palju panustasid kinnistu ostu nii Swedbank kui ka ostu tegemiseks loodud firma OÜ Pärnu Maantee 139 omanikud. Investeerimisfirma Pärnu Maantee 139 omanikeringis on peale Jaanus Otsa ka Mati Tusov ning oma haldusfirmade kaudu ettevõtjad Vladimir Sokolovskiy ja Andrey Korsakov.

Hoonet, kus on umbes 20 000 ruutmeetrit, on politsei- ja piirivalveamet üürinud aastaid. "Minu teada on neil leping, mis kehtib kümme aastat," märkis Otsa üürniku kohta.

EfTEN Capitali tegevjuht Viljar Arakas ei soovinud Jaanus Otsa osalusega investeerimisettevõtte tehingule hinnangut anda. "Meile ei olnud teadmata, et hoonet müüakse," ütles ta vaid.

Äripäevale oletas üks kinnisvaraturul tegutsevatest ettevõtjatest, et tehing võis maksma minna veidi alla 30 miljoni euro.

2007. aastal pakkus nn Kalevi kvartalit, mille seas ka Pärnu maantee 139 hoone, riigile müügiks ärimees Oliver Kruuda ja tema äripartner Mati Tusov. Viimane on ka praeguste omanike seas.

Politseihoone soetas 2008. aastal aga Saksa kinnisvarafond Catella Real Estate AG.

Hetkel kuum