Mait Kraun • 18. märts 2015 kell 17:42

Föderaalreserv: me ei kiirusta intressimäärade tõstmisega

Föderaalreservi esimees Janet Yellen.  

Föderaalreserv andis täna õrnalt märku, et intressimäärasid hakatakse tulevikus tõstma. Samas ei olnud keskpanga ütlustes konkreetselt mainitud, millal see võiks toimuda, vahendab CNBC.

Täna on investorite tähelepanu USA Keskpanga Föderaalsel Avatud Turu Komitee teadaannetel. Keskpank loobus oma teadaandes sõnast „kannatlikkus“ ja see on osati märk, et peagi saab nullprotsendiliste intressimäärade ajastu läbi.

Üldiselt oli keskpanga seisukohavõtt suhteliselt pehme. Konkreetsemalt oli välja toodud, et aprillis väga suure tõenäosusega veel intressimäärade muutmist ei toimu.

„Komitee arvab, et õige aeg intressimäärade tõstmisega on siis, kui tööturg jätkab paranemist ning on kindel, et keskpikas perspektiivis tõuseb inflatsioon 2protsendilisele määrale lähemale,“ teatati avalduses.

Paljud majandusteadlased ootasid, et keskpanga sõnavõtud muutuks. Tänane avaldus annab Föderaalreservile rohkem võimalusi intressimäärade tõstmiseks. Turud ootavad intressimäärade tõstmist juunis, kuid keskpank on öelnud korduvalt, et konkreetseid samme astutakse siis, kui majandusolukord püsib hea.

„Sõna „kannatlikkus“ väljavõtmine annab Fedile paindlikkust juurde,“ ütles Potomac Research Groupi strateeg Greg Valliere CNN Money'le.

USA Keskpank langetas intressimäärad nullprotsendi juurde 2008. aasta finantskriisi ajal. Intresside tõstmine näitaks, et keskpank on USA majandusolukorra paranemises kindel.

Sõna „kannatlikkus“ võeti küll avaldusest välja, aga ei tundu, et Föderaalreserv tahaks kiirustada intressimäärade tõstmisega. Konkreetset aega veel välja ei pakutud.

Aktsiad reageerisid positiivselt ning Dow Jonesi indeks tõusis 5 minutiga 100 punkti võrra. USA 10-aastaste võlakirjade tootlus langes ning dollar nõrgenes.

Teadaande järel kukkusid ka intressimäärade ootused. Järgneva kolme aasta intressimäärade keskmised prognoosid langesid poole protsendi võrra. 2015. aastaks oodatakse baasintressimäärade tõusu 0,625 protsendini, 2016. aastaks 1,875 protsendini ja 2017. aastaks 3,125 protsendini.

Hetkel kuum