Äripäev • 2. aprill 2015 kell 13:45

Miks ei saa Venemaal toimuda värvilist revolutsiooni?

Valentina Matvijenko ja Vladimir Putin  Foto: epa

Venemaa parlamendi ülemkoja ehk Föderatsiooninõukogu spiikri Valentina Matvijenko sõnul pole Venemaal värvilise revolutsiooni ohtu, sest riigil on tugev juht, kelle vastu on rahval suur usaldus.

Värvilised revolutsioonid

Nii nimetatakse eelkõige endistes Nõukogude Liidu maades, nt Ukrainas ja Gruusias toimunud ülestõuse, millega protestiti riiki juhtima jäänud nõukogudemeelse võimu vastu. Neid on nimetatud Euroopa-meelsete demokraatlike jõudude reageeringuks Euroopa Liidu laienemisele. 

Märtsis Interfaxile intervjuu andnud Matvijenko peatus pikemalt nn värviliste revolutsioonide teemal, öeldes, et nende tulemus on nüüd kõigile näha.

"Me teame hästi, milleni sellised revolutsioonid viivad. Näited on meil silme ees, kaugele pole vaja minna, piisab vaadata Ukrainat. See, kuidas seal kõik algas ja milleni lõpuks viis, jahutas maha, nagu mulle tundub, ka Venemaa kõige tulisemad pead," rääkis spiiker. "Sellist häda, surma, kannatusi ja kaost ei soovi isegi vaenlasele."

Matvijenko väitis, et Ukrainas toimunu oli väljastpoolt pikalt ja süstemaatiliselt "viljastatud" - protsess ei kestnud mitte aasta ega kaks, ja see sisaldas kogu kontrollitud arsenali: propaganda, ajupesu, rahaline mõjutamine, rääkis spiiker.

"USA ei varjanud, et Ukraina sai neilt iseseisvumise hetkest peaaegu 5 miljardit dollarit. Pärast rida värvilisi revolutsioone, mis toimusid Gruusias, Ukrainas ja teistes riikides, hakkas levima üks anekdoot. Küsimusele: Kus ei saa läbi viia värvilist revolutsiooni? on õige vastus: Seal, kus pole USA saatkonda," rääkis Matvijenko ja jätkas: "Kuigi, Ukraina puhul panid nad mööda. Värviline revolutsioon ei kulgenud seal ookeani taga kirjutatud stsenaariumi järgi. Ukraina on suur riik, peaaegu Euroopa südames, mitme rahvusega. Seal elab piisavalt haritud ja kainelt arutlevaid inimesi, kes ookeani tagant tuleva käsu peale õnge ei lähe. Tulemuseks on osa Ukrainast hakanud vastu värvilisele revolutsioonile ja seadusliku võimu vägivaldsele vahetamisele."

Kriisi lahendamise kokkuleppes, millele Ukraina president Viktor Janukovitš eelmise aasta veebruaris alla kirjutas, olid täpselt paigas kriisist väljatuleku meetmed, jätkas Matvijenko. "Kui neid ei oleks mutta tambitud ja oleks rakendatud, poleks Ukraina praegu kaoses. Oleks saanud vältida selliseid kohutavaid ulatuslikke majandus- ja humanitaartagajärgi. Ei oleks relvakonflikti ega süütute inimeste hukkumist. Kõiks see oleks olemata."

Matvijenko sõnul deklareerib Kiievi võim ühest küljest riikliku ühtsuse säilitamist, teisest küljest hoiab majanduslikus blokaadis Ukraina kaguosa, mis on kuulutatud okupeeritud alaks. "Kelle poolt okupeeritud? Omaenda rahva?" jätkas spiiker. "Võttes kursi riigi kaguosa kunstlikule eemaletõukamisele, süvendab Kiiev niigi juba pingelist olukorda."

Venemaal aga puuduvad vähimadki eeldused ja alus värviliseks revolutsiooniks, rahustas spiiker Matvijenko Vene lugejat. "Sest meil on tugev liider ja toetus riigipeale on ühiskonnas väga kõrge," selgitas ta. "Meil on kindel võim, mis kaitseb tugevalt riigi ja rahva huvisid. Ja Venemaa võim, olge selles kindlad, ei lase ühelegi omale teha seda, mida tegi USA Ukrainas Maidani ajal."

Hetkel kuum