Sirje Rank • 6. aprill 2015 kell 6:48

Iraani nafta tooks pilgeni turule lisa

Iraani naftatööstuse mess Teheranis mullu mais.  Foto: Epa

Läinud nädalal pühade eel Iraani tuumakõnelustel sündinud kokkulepe viis suure languse järel kerkima hakanud nafta hinna uuesti langusesse.

Iraan on OPECis koos Kuveidiga suuruselt kolmas tootjariik Riigis on BP hinnangul maailma suuruselt neljandad toornafta varud2008. aastal ületas Iraani päevane naftatoodang 4 miljonit barrelit Pärast 2012. aasta keskel kehtestatud sanktsioone on Iraani nafta eksport IEA andmeil kahanenud ühele miljonile kuni 1,1 miljonile barrelile päevasEnne sanktsioone küündis eksport 2,5 miljonile barrelile päevas

Kui majandussanktsioonid tühistatakse, on esmase tähtsusega naftatoodangu suurendamine, ütles Iraani naftaminister Bijan Namdar Zanganeh riigi uudisteagentuuri Shana vahendusel.Ületada on aga veel hulk takistusi, enne kui naftat eksportivate riikide ühenduse OPEC ühe suurima tootjariigi nafta maailmaturule naasta saab.

2012. aasta keskel Iraanile kehtestatud sanktsioonide tagajärjel kahanes nafta eksport riigist 2013. aastal enam kui poole võrra ühele miljonile barrelile päevas, näitavad Rahvusvahelise Energiaagentuuri IEA andmed. Samal aastal läbirääkimistel saavutatud vahekokkuleppe tulemusel sai eksport mullu kasvada 1,2 miljonile barrelile päevas, mis IEA hinnangul on ka praegune ekspordi tase. Tänavu märtsis oli Iraan naftatoodangu mahult OPECis suuruselt kolmas, jagades seda positsiooni Kuveidiga, näitavad agentuuri Bloomberg andmed.

Iraani nafta naasmine maailmaturule, kus eriti USA uudse naftatootmise tõttu on tekkinud suur ülepakkumine, seab loodetud nafta hinna toibumise küsimärgi alla.

Saatan peitub detailides

Vaid loetud minutid pärast seda, kui Šveitsis Lausanne'is toimunud kõnelustel neljapäeval kokkuleppest teatati, kukkus Brenti toornafta hind 5,4%. Maikuu lepingutes alanes Brenti toornafta hind neljapäeval Londonis 2,15 dollari võrra 54,95 dollarile barrelist. New Yorgis alanes naftabarreli hind maikuu lepingutes 1,9% 49,14 dollarile, vahendas agentuur Bloomberg. Läinud aastast on nafta hind pea poole võrra odavnenud.

Kokkuleppe järgi tühistavad USA ja Euroopa Liit majandussanktsioonid, kui IEA inspektorid kinnitavad, et Iraan on riigi tuumaprogrammile kehtestatud piirangutest kinni peab."Sisuliselt tähendab see seda, et varsti tuleb turule rohkem Iraani naftat," ütles Bloombergile UBSi analüütik Giovanni Staunovo. "Pean seda tõenäoliseks aasta teisel poolel.""Kui nad naftasanktsioonid tühistavad, siis tähendaks see nafta hinnale muidugi uut survet," kommenteeris Chicago Price Futures Groupi analüütik Phil Flynn. "Kuid saatan pesitseb detailis. Esmalt tuleb oodata ja vaadata, mis tegelikult juhtuma hakkab."

Venemaa hinnasurvet ei karda

Venemaa asepeaministri Arkadi Dvorkovitši sõnul näiteks Venemaa Iraani naftast erilist hinnasurvet ei pelga, prognoosides tänavu naftabarreli hinda pealpool 50 dollari taset. Sanktsioonide tühistamine tooks aga Vene naftafirmadele Iraanis uusi võimalusi, lisas ta.Veebruaris hindas IEA, et Iraan suudaks oma naftatootmise täisvõimsusele viia kolme kuuga. See tähendaks päevase toodangu suurenemist 800 000 barreli võrra kokku 3,6 miljonile barrelile päevas. Iraani telekanalile INN ütles Zanganeh läinud nädalal, et riik asuks kohe uurima kolme Iraagiga kahasse omatud kolme suure naftavälja hõlvamist. Iraak on OPECis suuruselt teine tootjariik, mille eksport ulatus märtsis 2,98 miljonile barrelile päevas.

Enne tuleb aga osapooltel läinud nädalal sõlmitud raamleppest vormida juuni lõpuks detailne lõplik kokkulepe. Kuue suurriigi - USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja Hiina vahendusel Iraaniga sündinud kokkulepe kitsendab riigis uraani rikastamise protsessi ning allutab selle 25 aastaks rahvusvahelisele kontrollile.

Kokkulepe võib aga takerduda tugevasse vastuseisu nii USA Kongressi kui ka Iraanis, kus radikaalsemad jõud nõuavad Iraanile õigust oma tuumarelva arendada ning rahvas ootab majandussanktsioonide tühistamist kohe.

Sanktsioonid leevenevad aegamisi

Agentuuri Bloomberg andmeil kasutas USA president Barack Obama oma laupäevast iganädalast pöördumist Ameerika rahva poole, et tõrjuda paari olulisemat Kongressist kõlanud vastuargumenti sõlmitud kokkuleppele. Ta kinnitas, et sanktsioone leevendatakse vaid järk-järgult ning kõik muud karistused, mis USA Iraani suhtes terrorismi toetamise ja inimõiguste rikkumise pärast on kehtestanud, jäävad jõusse. Ning tuumatehingus on määravaks tõendus, et Iraan kokkuleppest kinni peab."See kokkulepe ei põhine usaldusel, see põhineb pretsedenditul kontrollil," ütles Obama. "Iraanil ei lubata kunagi tuumarelva luua."

Reedese päeva veetis Obama suheldes Kongressi liidrite ja USA traditsiooniliste liitlasriikidega Lähis-Idas, keda tuumatehing Iraaniga ning USA ja Iraani suhete soojenemine on ärevaks teinud. Obama kõneles nii Saudi Araabia kuninga kui Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga. Viimane ütles Twitteri vahendusel, et praegusel kujul ohustab tehing Iisraeli riigi püsimist ega välista Iraanil tuumapommi loomist.Obama sõnul on tehingu kõrval vaid kaks muud alternatiivi - pommitada Iraani tuumarajatisi või karmistada sanktsioone. Esimene takerdaks Iraani tuumaprogrammi heal juhul paari aasta võrra ja vallandaks Lähis Idas veel ühe sõja. Uued sanktsioonid peletaks Iraani aga läbirääkimiste laua äärest, samal ajal kui riik jätkaks tuumarelva arendamist.'"Ma olen kindlalt veendunud, et diplomaatiline alternatiiv - taoline ulatuslik ja pikaajaline tehing - on konkurentsitult parim alternatiiv," ütles Obama.

Hetkel kuum