Eliisa Matsalu • 6. aprill 2015 kell 13:00

Lobjakas ministrikohtadest: Reform riisus koore

Poliitikaanalüütik ja kolumnist Ahto Lobjakas.  Foto: Scanpix

Reformierakond astus ministrikohtade jaotamisel valitsuspartneritele pähe ning IRLi uus vastutusjaotus on justkui erakonna narrimine, leidis poliitikaanalüütik Ahto Lobjakas.

Poliitikaanalüütik ja kolumnist Ahto Lobjakas ütles, et meediasse lekkinud ministriportfellide jaotus näitab selgelt, milline on Reformierakonna siseelu. „Selles parteis on kaks hierarhiat – suured ja väiksed Peetrid. Väiksed Peetrid toovad valimistel hääli ja suured Peetrid konverteerivad need tagatoas võimuks,“ rääkis ta. Lobjakas lisas, et Reformierakond riisus ministrikohtade jaotamisel koore ja teistele partneritele suurt midagi ei jäetud.

Reformierakonnale kuuluvad kokkuleppe järgi uues valitsusliidus peaministri, välisministri, majandus- ja taristuministri, siseministri, maaeluministri, haridus- ja teadusministri ning riigihalduse ministri portfell. Delfi andmetel jääb peaministriks Taavi Rõivas, välisministriks Keit Pentus-Rosimannus, majandus- ja taristuministriks saab Kristen Michal, siseministriks Hanno Pevkur, maaeluministriks Urmas Kruuse ja riigihalduse ministriks Arto Aas.

Lobjakas ütles, et on hea meel näha, et erakond on Arto Aasa altpoolt üles toonud. Michalit majandusministrina Lobjakas kommenteerida ei söandanud, küll aga ütles, et Pentus-Rosimannus välisministrina on viisakalt öeldes sisuliselt tühi koht.

See, et endisele rahandusministrile Jürgen Ligile praeguste andmete järgi portfelli pakutud pole, tähendab Lobjakase sõnul, et Reformierakonna aseesimees jääb parlamenti lahtiseks kahuriks. „On huvitav näha, ega ta seal Reformierakonnale endale tagaridadest pihta ei hakka andma,“ ütles ta. Lobjakas lisas, et on omapärane, et Reformierakond lubab endale selliste pika poliitikukogemustega inimeste nagu Jürgen Ligi ja Urmas Paeti valitsusest väljajätmist. „See ütleb üht-teist, kuidas erakond funktsioneerib,“ ütles ta.

Sotside kaotus ja IRLi narrimine

SDE sai kokkuleppe järgi endale kaitseministri, kultuuriministri, tervise- ja tööministri ning väliskaubandus- ja ettevõtlusministri portfellid. Kaitseministrina peaks jätkama Sven Mikser, kultuuriministriks saab Indrek Saar, väliskaubanduse- ja ettevõtlusministriks praegune majandus- ja taristuminister Urve Palo ning tervise-ja tööministriks Rannar Vassiljev.

Lobjakas ütles, et Mikseri jaoks on kaitseministri portfell kaotus. „Tahtis välisministriks, aga ei saanud. See näitab sotside nõrkust ja tekitab küsimust, kas Mikser jääb sellele ametipostile püsima,“ märkis ta.

IRLi vastutusjaotus on Lobjaka sõnul aga erakonna narrimine. IRL vastutab uue leppe kohaselt keskkonnaministri, rahandusministri, sotsiaalkaitseministri ning justiitsministri portfelli eest. „Valimislubadusi nad täita ei suutnud, aga said endale rahandusministeeriumi, kes peab seletama, miks selleks raha ei leitud,“ ütles Lobjakas. Samuti saab IRL sotsiaalministri koha, kes on sunnitud tegelema madalapalgaliste toimetuleku parandamise lubaduse mittetoimise tagajärjega.

Väidetavalt on IRL kokku leppinud, et justiitsministriks saab viimaseid kuid erakonda juhtiv Urmas Reinsalu, sotsiaalministriks Margus Tsahkna, keskkonnaministriks Marko Pomerants ja rahandusministriks Sven Sester. Lobjakas lisas, et senimaani on rahandusministeerium olnud seotud Jürgen Ligi isikuga. „Kui Ligi rahandusministeeriumi otsast ära võtta, siis pole see eriti tähtis portfell,“ ütles ta.

Hetkel kuum