Sirje Rank • 7. aprill 2015 kell 14:15

Vene keskpank välistab rahatrüki

Elvira Nabiullina  Foto: Scanpix/Reuters

Venemaa keskpank ei kavatse majanduse ergutamiseks käivitada keskpanga suuremahulist varaostuprogrammi nagu on tehtud USAs, Jaapanis ja nüüd ka euroalal.

Selle asemel on keskpangal intressimäärade hoob, ütles Venemaa keskpanga juht Elvira Nabiullina täna Venemaa pangandusliidu aastakohtumisel.

Assotsiatsiooni ettepanek oli käivitada ka Venemaal keskpanga tugiostud ehk maakeeli rahatrükk, et ergutada sanktsioonidest ja nafta hinna langusest kannatavat majandust.

„Meilt ei maksa massilist tugiostuprogrammi oodata – meie peamine instrument on baasintressimäär,“ ütles Nabiullina agentuuri Bloomberg vahendusel. „Ma mõistan siirast soovi muuta laenuraha odavamaks ja ergutada majanduskasvu, kuid arvan, et teistes riikides kasutatud retsept ei too tulemust ja annaks Venemaa majanduses hoopis tagasilöögi.“

„Meie strateegiline plaan on stabiliseerimine ja inflatsiooni alandamine ning sellelt baasilt baasintressimäära kärpimine,“ ütles Nabiullina. „Keskpanga massilised tugiostud kõrge inflatsiooni tingimustes, kus hõive on suhteliselt stabiilne, võivad põhjustada kapitali väljavoolu ja inflatsiooni uue kiirenemise.“

Märtsis kerkisid tarbijahinnad aasta baasil 16,9%. Keskpanga prognoosi järgi kahaneb Venemaa majandus tänavu kuni 4%.

Hetkel kuum