Sirje Rank • 14 aprill 2015

Digivolinik nõuab USA hiidude eest kaitset

Digivolinik Günther Oettinger  Foto: epa

Euroopa Liit peaks internetiplatvormidele kehtestama reeglid, mis võimaldaks Euroopa operaatorite uuel põlvkonnal domineerivate USA veebihiidude käest jäme ots ära võtta, ütles Euroopa Komisjoni digivolinik Günther Oettinger Hannoveri tööstusmessil.

See on tavatult otsekohene hinnang riskidele, mida USA veebifirmade domineerimine Euroopa tööstusele võib tähendada, kirjutab Wall Street Journal.

Oettinger ütles, et Euroopa internetifirmad on sõltuvuses loetud arvust ettevõtetest, mis ei ole Euroopa omad, kuna mitmed võimalused oma platvormide arendamiseks lasti lihtsalt käest.

Oettinger rääkis vajadusest asendada tänased veebiotsingumootorid, operatsioonisüsteemid ja sotsiaalvõrgusikud, nimetamata seejuures nimesid. Ent tavaliselt viitavad Euroopa poliitikategijad ikka sellistele USA firmadele nagu Apple, Amazon, Facebook ja Google, kui arutatakse suurte internetifirmade kätte koondunud võimu.

Voliniku kõnest on välja lugeda, et Euroopa ei muretse üksi andmekaitse ja autoriõiguste pärast, vaid USA tehnoloogiafirmade domineerimise palju ulatuslikuma negatiivse mõju pärast Euroopa konkurentsivõimele, kirjutab leht.

Volinik peab silmas digitaaltehnoloogia tohutut mõju Euroopa tööstusele, ning radikaalseid muutusi, mida see traditsioonilises tööstuses, näiteks autotööstuses, kaasa toob. „Kui me ei pööra tähelepanu, võime küll investeerida imeliste autode tootmisesse, kuid raha teenivad hoopis need, kes müüvad selle auto jaoks uusi teenuseid,“ ütles Oettinger.

„Oleks suur risk kogu meie majandusele, kui Euroopa tööstus neid uusi ärimudeleid ei rakendaks, samal ajal kui teised seda teevad.“

Hetkel kuum