Äripäev • 17. aprill 2015 kell 6:02

Arumäe: riigi majandust juhitakse Exceli tabelitega

Ruta Arumäe  Foto: Raul Mee

Kurb tõsiasi on see, et riigi majanduspoliitikat juhitakse Exceli tabelitega, liites kokku vaid kulusid ja tulusid, kirjutab peaminister Taavi Rõivase nõunik eelmise valitsuse ajal, nüüd sõltumatu majandusanalüütik Ruta Arumäe.

"Mitte keegi ei analüüsi selliste sammude laiemaid tagajärgi ning ammugi puudub eesmärk, kuhupoole tervikpildiga sammuda," kirjutas Arumäe Postimehes. "Maksudega mängitakse nullsummamängu, ning selle vastu kuigi palju huvi ei tunta, millised tagajärjed majanduse struktuurile sellest kaasnevad, kui üht või teist maksu tõsta või langetada."

Arumäe kirjutas: "Minu ettekujutuses oli peaministri nõuniku amet selline, kus tuleb anda nõu peaministrile. Selles detailis ma küll paraku eksisin. Nõu saada peaminister ei soovinud. Ega ka keegi muu riigisektoris laiemalt. Riigisektor on täis dogmasid, mis pole muutunud 2003. aastast, kui ma viimati riigisektoris töötasin. Nendega juhitakse riiki siiamaani."

Arumäe, kes oli oma arvamusartikli Postimehes esitanud kui tasuta konsultatsiooni peaministrile, märkis maksuteemast rääkides, et kütus võib looduse silmis olla küll pahe, kuid sel on praeguses majandusstruktuuris liiga oluline roll tootmissisendina, mida rahandusministeerium on tõenäoliselt alahinnanud. "Energiahindade konkurentsivõimes ei hiilga Eesti juba praegugi mitte. Elektri hinna šoki tagajärjel üsna hiljuti juba jäi majandus aastateks stagneeruma. Samasse auku astuti juba eelmisel korral," kirjutas Arumäe.

Ligi: mina ei kuulnud Arumäed kordagi rääkimas

"Mina ei kuulnud teda kordagi rääkimas ega näinud ainust ta memo, kuigi ootasin, et midagi kostuks. Seepärast ei tea kindlalt hinnata," imestas endine rahandusminister Jürgen Ligi Ruta Arumäe kriitika pärast. Ligi sõnul ei asunud Arumäe detsembris tööle mingite oluliste ettepanekutega: "See on oluline vahe, ma lootsin hirmsasti midagi kuulda, aga ainus kuuldud mõte oli, et madalapalgaliste soosimine halvendab majandusstruktuuri. Täpselt minu mõte, aga mul oli neid endal kogu aeg palju rohkem," kirjutas endine rahandusminister vastuseks Facebookis.

Hetkel kuum