Kaisa Gabral • 24 aprill 2015

Vink: kui ehitus ei õitse, tuleb käiku võtta käärid

Jaano Vink kinnisvarakonverentsil.  Foto: Andres Haabu

"Kellele tööd ei jagu, peab tegema midagi muud,“ ütles Nordecon ASi juhatuse esimees Jaano Vink ehitusturu olukorra kohta.

Konjunktuuriinstituudi uuringu järgi kasvatab kauplustest 62% järgneval kolmel kuul müüki. Kuidas kommenteerite optimistlikku prognoosi?

Janne Lihavainen Prisma Peremarketi tegevjuht

Usume, et järgmised kolm kuud toovad jaekaubanduses tervikuna tõepoolest kaasa mõningase müügikasvu, kuid kui suure täpsemalt, ma ennustada ei tahaks. Näeme, et selle taga on tarbijate kasvav kindlustunne, aga ka soe hooaeg, mil kütte- ja kommunaalkulude osakaalu langemine kulutustes jätab inimestele kätte rohkem raha.

Kevad on toonud ehitussektorisse tööd juurde, ütles konjunktuuriinstituudi analüütik Marje Josing. Ka Nordeconi juhi Jaano Vingi sõnul puhuvad praegu paremad tuuled.

„Nagu igal kevadel, elavneb ehitus ka tänavu soojade ilmade lähenedes. See on hea aeg alustada uute ehitustega ning eks seetõttu näevad ka ettevõtted asju positiivsemates toonides,“ märkis Vink.

Josing ütles, et 37% ettevõtetest on viimasel kolmel kuul tööde maht kahanenud, aga 20%-l on maht kasvanud. Järgmise kolme kuu väljavaated on tema sõnul positiivsed. Josingu teatel on ka ehitushindade langus pöördunud tõusule.

Vink märkis, et ehitushindade mõõdukas kõikumine mõne protsendi piires on kestnud viimsed paar-kolm aastat. "On väga tõenäoline, et nii ka jätkub, suuri hüppeid kummalegi poole mina ei näe,“ ütles ta.

Vink nentis, et ehitusturg sulab tõesti lume alt välja. „Tundub, et tasapisi hakkab ehitusturg elavnema ja pigem tuleb tööd juurde. Kahjuks võtab see aega,“ märkis Vink. Ta lisas, et tööde maht kasvab küll edasi, kuid ilmselt mitte tormiliselt.

„Kui ehitusturg kasvama ei hakka, tuleb jälle meelde tuletada, kuidas töötavad käärid. Kellele tööd ei jagu, peab tegema midagi muud,“ lisas Vink.

Pertens muutust ei näe

Teedeehitusettevõtte Lemminkäinen Eesti tegevjuht Sven Pertens ütles, et suveks ja sügiseks kasvab ehitusmaht alati. "Mingeid suuri muutusi, kahjuks ka ehitussektori kiiret arengut, näha ei ole,“ nentis Pertens.

Pertens lisas, et ehitushindu mõjutavad erinevad faktorid, teise hulgas kütuse ja energia hind, kulutused tööjõule, materjalide hind jne. "Rajatiste ehituse turul on töövõtjate kasumimarginaalid sellel kevadel pakkumistes pigem vähenenud ja usun, et sama seis on üldehituses,“ rääkis Pertens.

Ta nentis, et ehitushindade tõusu taga pole mitte ehitussektori olukorra paranemine, vaid mitmete sisendite kallinemine.

Kindlustunne aprillis

Töötleva tööstuse ettevõtete kindlustunde indikaator püsib plusspoolel (+1), kuid on jätkuvalt madalam pikaajalisest keskmisest (+4). Lähema 3 kuu väljavaated on positiivsed, toodangu mahtu loodab suurendada 35% ettevõtteist (saldo +25) ja ka töötajate arvu kavatsetakse suurendada (saldo +7).

Ehitusettevõtetest teatas aprillis tööde mahu kasvust viimasel 3 kuul 20% ettevõttteid, kuid endiselt on ülekaalus ettevõtted, kus töö maht kahanes (37% ettevõtteid). Olukord on ligilähedaselt sama kui eelmise aasta aprillis. Ehitushindade langus on pöördunud väikesele tõusule.

Kaubanduse kindlustunne on tõusnud 8 punkti võrra (aprillis 17). Terava konkurentsi tingimustes on hinnang ärikonjunktuurile mõnevõrra kehvem kui aasta tagasi. Müük eelseisval 3 kuul kasvab, nii teatab 62% kauplusi (saldo +56).

Teenindusbaromeeter sõltub hooajast, kõigi valdkonna sektorites on kindlustundeindikaator tõusnud. Majutusettevõtete kindlustundeindikaator on aprillis tõusnud, kuid on oluliselt halvem kui eelmisel aastal samal ajal. Sektor ootab lähikuudel nõudluse suurenemist, mis jääb aga märgatavalt tagasihoidlikumaks kui aasta tagasi.

Maanteetranspordibaromeeter – maanteetranspordi ettevõtete ja logistikaettevõtete kindlustunne on Venemaa-Ukraina konflikti tõttu halvem pikaajalisest keskmisest ja karta on, et valitsuses arutav kütushindade võimalik tõus kindlustunnet ei tõsta. Järgneval 3 kuul küll tellimusi lisandub, kuid vähem kui antud hooajale.

Tarbijabaromeeter informeerib keskmisest soodsama olukorra püsimisest, kindlustundeindikaator näitab aprillis –3 (pikaajaline keskmine on –9). Väljavaated eelseisva aasta kohta on positiivsed nii oma pere kui ka riigi majandusolukorra suhtes.

Allikas: Konjunktuuriinstituut

Hetkel kuum