Sirje Rank • 7. mai 2015 kell 14:27

Vaata, kes moodustavad Soome valitsuse

Juha Sipilä  Foto: Scanpix/REuters

Soome peaministrikandidaat Juha Sipilä on valinud partnerid, kellega alustab koalitsioonikõnelusi.

Valimised võitnud Keskerakonna juht alustab kõnelusi valitsuse moodustamiseks valimistel teise tulemuse teinud Põlissoomlaste ja napilt kolmandaks jäänud Koonderakonnaga.

Suure valimiskaotuse saanud Sotsiaaldemokraadid jäävad valitsuse moodustamisest kõrvale. Ka väikeparteid jäävad kõrvale.  

Sipilä kordas seisukohta, et maksutase Soomes rohkem tõusta ei saa ning et ministrite arv saab uues valitsuses olema väiksem kui eelmise valitsuse 17 ministrikohta. Sipilä sõnul on eesmärk maikuu jooksul valitsus kokku saada.

Peaministrikandidaadil Juha Sipiläl ei õnnestunud aga saavutada tööturu osapooltega laiemat ühiskondlikku kokkulepet, kuidas Soome ees seisvaid probleeme lahendada. Nii lähtutakse koalitsioonikõnelustel sellest teadmisest, et muutused tuleb ellu viia valdavalt valitsuspoliitika raames.

Käärid Soome tulude ja kulude vahel on pikas perspektiivis 10 miljardit eurot.

Valitsust moodustama hakkavate parteide juhid nimetasid koalitsiooni naljatamisi kolme S-i koalitsiooniks - Sipilä, Soini, Stubb.

Koonderakonna juht Alexander Stubb ütles, et uue valitsuse siht on, et Soome oleks ka edaspidi avatud ja tolerantne riik. Majanduspoliitikas on esikohal majanduskasv ja hõive, mis tuleb saavutada eelkõige ettevõtluse  abil, ning Soome heaoluühiskonna päästmine.

See saab olema valitsus, mil on soe süda ja külm pea, märkis Stubb. Soome heaolu peab olema isiklikust heaolust eespool. 

Hetkel kuum