Tamsar: valitsus tulistab puusalt

Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar.  Foto: Raul Mee

Valitsuses öösel tehtud maksuotsused näitavad, et poliitiliste eesmärkide täitmise nimel tuuakse silma pilgutamata ohvriks ettevõtluskeskkond, ütles tööandjate keskliidu juhataja Toomas Tamsar pressiteate vahendusel.

Järgneb Tamsari kommentaar:

Kõige suuremat muret teeb see, et valitsuse visioon on ebamäärane, tegevus ebasihipärane ning hüplik. Koalitsioonileppesse on väikeste punktide vahele ära peidetud üks, mis kannab endas suuremat eesmärki: arendame ettevõtluskeskkonda sooviga luua Eestist atraktiivseim piirkond maailmas. Tahaksime selle eesmärgi nimel pingutamist väga näha ning tööandjad on valmis selles suunas kaasa töötama.

Värsked otsused Stenbocki majast näitavad kahjuks, et suur eesmärk ununeb kohe, kui on vaja poliitiliste eesmärkide nimel täita valimistel häälte kogumiseks antud lubadusi. Siis tuuakse ettevõtluskeskkond silmagi pilgutamata ohvriks. Majutusasutuste käibemaksu tõstmisega antakse löök eksportiva sektori konkurentsivõimele, alkoholi- ja tubakaaktsiisi tõstmisega rikutakse varasemaid kokkuleppeid ja ettevõtjate õigustatud ootusi. Mõlemad sammud on vastuolus riigi parema juhtimise eesmärgiga. Seejuures on eriti halb see, et taaskord puuduvad põhjalikud mõjuanalüüsid, tegemist on puusalt tulistamisega.

Sotsiaalmaksu langetamine on küll väike samm õiges suunas, kuid seda poole protsendi kaupa tehes on sellegi kasutegur pigem sümboolne.

Olukorras, kus valitsuse visioon on ebamäärane ning lubaduste katmisel kasutatakse lapp-lapi peal ja ilma nõelapisteta tehnikat, tegi rahandusminister ilmselt parima võimaliku kompromissi. Siiski oleks oodanud, et katteallikate otsimist alustatakse avalikust sektorist. Sellest pole paraku eriti palju kuulda.

Hetkel kuum