Virge Haavasalu • 15. mai 2015 kell 14:00

Neivelti ja Viigi uus firma käivitub suvel

IT-visionääri Linnar Viigi sõnul ei saa ettevõtted enam loota tehnoloogiast tulenevale konkurentsieelisele.  Foto: Marko Mumm

Täna finantsinspektsioonilt makseasutuse tegevusloa saanud firma Elementare teenused ja tooted peaksid turule tulema selle suve jooksul, ütles ettevõtte juht ja üks omanikke Linnar Viik. Nende turustamine saab olema ennekõike Eestist väljapool.

Finantsinspektsiooni makseasutuse tegevusloa on seni saanud järgmised makseteenuse pakkujad:

» AS Eurex Capital» AS PARSIMONIA» Aktsiaselts Elementare» Aktsiaselts Talveaed» ETK Finants AS» GFC Good Finance Company AS» IIZI Kindlustusmaakler Aktsiaselts» Kambja Hoiu-Laenuühistu» Maaelu Edendamise Hoiu-laenuühistu» Maksekeskus AS» Osaühing GRAPE TAX-FREE» TavexWise AS

Allikas: Finantsinspektsioon

Elementare juht ja üks omanikke, infotehnoloogist visionäär Linna Viik ütles telefonis etteruttavalt, enne kui oli jõudnud kuulda küsimust, et Elementarele antud tegevusluba ja sellega seotud sisu kommenteerib ettevõte alles siis, kui neil on teenus ja toode olemas. „Inspektsiooni poolt välja antud tegevusluba on väga tore asi, aga see on ainult pisikene formaalne etapp tegelikult teenusest, mida kavatsetakse turule tuua või on eeltingimus selleks,“ märkis ta.

Pealegi lubas Viik, kui nende poolt pakutav teenus on valmis, siis nad kindlasti tulevad kõige esimesena Äripäeva ajakirjanike juurde, et neile näidata, mida ettevõte teeb.Küsimusele, kas ajakirjanik võib spekuleerida, millega ettevõte hakkab tegelema, soovitas Viik seda mitte teha. „Läheb sama metsa, mida Eesti Ekspress on teinud,“ põhjendas ta. Nimelt kirjutas Eesti Ekspress eelmise aasta detsembri alguses pealkirja all „Uus Eesti pank on tulemas?“, et Elementare asutajad Indrek Neivelt ja Linnar Viik ei ole valmis midagi ettevõtte tegevuse kohta lähemalt rääkima. “Plaanime rääkida siis, kui midagi öelda on,” ütles ka toona Viik Eesti Ekspressile.

Lisaks kirjutas Eesti Ekspressi ajakirjanik Toivo Tänavsuu, et Elementare taotleb Euroopas kaubamärgikaitset muu hulgas arvutisüsteeme, tarkvara, elektroonilisi rahaülekandeid ja internetipangandust puudutavates kategooriates. „See on ka kõik, mis uuest ettevõttest ametlikult teada on, sest asjaosalised vaikivad oma plaanidest,“ seisis artiklis.

Holviga analoogsed eesmärgid

Küll aga vedas Viik läinud kolmapäeval kapitaliturgude elavdamist käsitleval Finance Estonia foorumil paneelidiskussiooni, kus ta rääkis ühe arveldusteenuseid pakkuva Soome start-up ettevõtte Holvi juhi Johan Lorenzeniga digitaalpanganduse arengutest. Holvi pakub e-pangandusega seotud teenuseid, mis tähendab, et ettevõte saab internetis avada pangakonto, olenemata ajast ja kohast. See on selline IT-platvorm, mille kaudu saab teha ülekandeid, makseid, väljastada arveid jmt.

„Jah, me teeme nendega juba pikemat aega väga tihedat ja väga meeldivat koosmõtlemist ja koostööd. Kaugemad eesmärgid on analoogsed. Meil on kaugemad eesmärgid Euroopa finantsteenuste turul aidata kaasa paremate teenuste tekkele. See on selline ühine osa,“ oli ta veidi avameelsem, kui kuulis sõna Holvi.

Viik ei osanud öelda, kas sellise makseasutuse tegevusloa on peale Elemantare veel keegi Eestis saanud. Küsimusele, kas seda asja, millega Elementare turule tuleb, ei ole Eestis põhimõtteliselt siiamaani pakutud? „Kõige õigem ja ausam vastus on sellele, et Eesti ei ole primaarturg sellisele teenusele,“ vastas ta.

Te ei hakka seda üldse Eestis pakkuma või? „See on see, et Transfire Wise´i teenust ka mõned eestlased kasutavad, aga primaarturg on kindlasti kusagil mujal,“ lisas ta. Kas see on sellepärast, et niivõrd väike turg on või? „Ma tõesti ei hakka praegu detailidesse minema,“ soovis Viik jutu kokku võtta. Uudiseid võib tema sõnul kuulda suve jooksul.

Taust

*AS Elementare loodi 2014. a oktoobris.

*Äriregistri järgi on ettevõtte tegevusalaks finantsteenused, välja arvatud kindlustus ja pensionifondid.

*Omanikud: võrdsete osalustega Glocl OÜ ( Linnar Viik), Trust IN OÜ (Indrek Neivelt), Pankwerk OÜ (Tea Trahov ).

*Juhatuse liikmed: Linnar Viik (Mobi Solutions OÜ üks omanikke ja visionäär)ja Vilve Vene (IT-firma Icefire OÜ üks omanikke).

*Nõukogu liikmed: Indrek Neivelt, Liivi Kompus (Icefire OÜ üks omanikke) ja Tea Trahov (Icefire OÜ juhatuse liige).

Hetkel kuum