Sirje Rank • 19. mai 2015 kell 10:45

Kreeka liidrid: kokkulepe on käeulatuses

Yanis Varoufakis ja Alexis Tsipras  Foto: EPA

Kreeka liidrid on optimistlikud, et kokkulepe riigi kreeditoridega on käeulatuses. Kreeditorid aga hoiatavad, et Kreekal tuleb ikka alles pingutada, et abilaenu tingimusi täita.

„Me oleme kokkuleppele väga lähedal,“ ütles Kreeka rahandusminister Yanis Varoufakis esmaspäeva õhtul Kreeka telekanalile Star TV. „Ma ütleksin, et see on ühe nädala küsimus.“

Peaminister Alexis Tsipras ütles eile Kreeka ettevõtjatega kohtumisel, et vaevalised kõnelused mõlemaid osapooli rahuldava kokkuleppe sõlmimiseks on lõpusirgel.

Neli kuud väldanud vastasseis Kreeka ja laenuandjate vahel on riigis tekitanud pretsedenditu likviidsuskriisi, mis Kreeka majanduse uuesti langusesse viis. Raha väljavool pangahoiustest jätkub ja Kreeka valitsuse järjest suuremad raskused oma võlakohustuste täitmiseks on süvendanud kahtlusi, kas Kreeka koht ikka on rahaliidus.

Kreeka valitsus on varemgi väitnud, et kokkulepe sünnib kohe-kohe, mille järel on selgunud, et kreeditorid ootavad Kreekalt selleks oluliselt konkreetsemaid samme tööturu liberaliseerimiseks ja pensionisüsteemi reformiks.

Ehkki Kreeka on mõningal määral abipaketi tingimuste täitmisel edasi liikunud, ei olda veel finišis, ütles Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Pierre Moscovici enne Tsiprase ja Varoufakise avaldusi. Kreeka rahaline seis on ilmselgelt pingeline ning aeg kokkuleppe saavutamiseks äärmiselt napp, ütles Moscovici Berliinis ajakirjanikele.

Teise vääringu kasutusele võtmine meil radaril ei ole, kinnitas Varoufakis, kelle sõnul pole ka teised euroala riigid Kreekale eurost lahkumist soovitanud.

Samas möönis Varofakis, et kuid väldanud vaidluste järel püsivad poolte vahel jätkuvalt erimeelsused eelarve eesmärkide, tööturu reguleerimise ja pensionisüsteemi reformi teemal.

Kreeka ootused liiga optimistlikud

Kreeka loodab kreeditoridega n-ö tehnilisele kokkuleppele jõuda täna, teisipäeval, ning saada poliitilise kinnituse 21.-22. mail Riias toimuval tippkohtumisel, ütles Kreeka valitsuse pressiesindaja Gabriel Sakellaridis eile ajakirjanikele.

See ajakava on siiski ilmselt liiga optimistlik, ütlesid agentuurile Bloomberg kaks kõneluste käiguga kursis ELi ametnikku. Samuti on anonüümsust palunud allikad arvamusel, et Euroopa Komisoni vahendatud kompromiss pole võimalik ilma IMFi osaluseta.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles täna, et näeb võimalikku kokkulepet mai lõpuks või juuni alguseks. Ta tõrjus Briti ja Kreeka meedias avaldatud informatsiooni kavandatavast kompromissist, mis võimaldaks Kreekale abipaketist osalise väljamakse teha.

„Mingit Junckeri plaani ei ole,“ ütles ta agentuurile Bloomberg. Samuti välistas ta kokkuleppe sünni Riia tippkohtumisel. „Riia ei ole selle jaoks,“ tõrjus Juncker. „Mai lõpu poole, juuni alguses,“ vastas ta küsimusele, millal kokkulepe Kreekaga võiks sündida.

Tavatud lahendused

„Me ei jäta oma võlakohustusi täitmata ja me ei jõua niikaugele, et jätame IMFile maksmata,“ ütles Varoufakis. „Me kaalume, mis asjaolud võivad maksejõuetuseni viia, et siis seda vältida, lisas ta, tuues näiteks 12. mail tehtud laenuosa tagasimakse IMFile.

„12. mail me ei kavatsenud makset teha,“ ütles Varoufakis. „Ja peaminister andis sellest kirja teel teada. Ning nagu imeväel leiti IMFi raha, et IMFile makse teha. Ei meie ega nemad taha, et kõik kokku variseks.“ Raha laenuosa tagasimaksmiseks tuli Kreeka osast IMFi valduskontol.

Kreeka üks värskemaid nõudmisi on, et Kreeka saaks laenu euroala stabiilsusmehhanismist ESM, et lunastada välja võlakirjad Euroopa Keskpanga bilansis, mille tähtaeg suvel kätte jõuab. See ei ole lahendus, ütles Bloombergile Austria rahandusminister Hans Jörg Schelling, märkides, et pole Kreeka tehingu suhtes sugugi nii optimistlik kui Kreeka valitsus.

Hetkel kuum