Mait Kraun • 27. mai 2015 • 1 min
Jaga lugu:

Jüaan pole enam alahinnatud

Hiina jüaanid
Hiina jüaanid  Foto: Bloomberg

Hiinat on juba aastaid süüdistatud selles, et riik hoiab oma valuuta väärtuse võrreldes dollariga kunstlikult madalal. Need päevad võivad aga läbi olla, sest IMFi sõnul pole jüaan enam alahinnatud, vahendab CNN Money.

"Viimase aasta jooksul toimunud tugevnemine on viinud kursi tasemeni, kus ta ei ole enam alahinnatud," kirjutas IMF oma avalduses.

Hiina jüaan, mida kutsutakse ka renminbiks, on viimase aasta jooksul USA dollarisse tugevnenud 0,5 protsenti.

Valuutafondi avaldus on väga tähtis ning näitab märkimisväärset muutust. Just praegu propageerib Hiina oma valuutat globaalse reservvaluutana, mis peaks alternatiiviks olema USA dollarile.

Ajalooliselt on Hiina oma valuuta tugevalt kontrolli all hoidnud - soodus kurss aitab elavdada eksporti ning tööstustootmist. USA valitsus on aga selle peale pahaseks saanud, sest odav valuuta annab nende sõnul Hiinale põhjendamatu konkurentsieelise.

Hiina on jüaani jaoks loonud valuutakoridori, mis lubab kursil kõikuda vaid teatud piirides. Viimasel ajal pole Peking valuutat määratud piirides suutnud hoida ning koridori laiust kahekordistati.

IMF kannustab aga Hiinat, et valuutakurss 2-3 aasta jooksul vabaks lastaks. "See looks paindlikkuse, mis aitaks vältida korrapäratut turusituatsiooni või liigset volatiilsust."

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt