Sirje Rank • 27. mai 2015 kell 10:00

Taanis tulevad ennetähtaegsed valimised

Taani peaminister Helle Thorning-Schmidt  Foto: Bloomberg

Taani peaminister Helle Thorning-Schmidt kuulutas täna välja ennetähtaegsed valimised, ehkki arvamusküsitluste järgi on tal vähe lootust uueks ametiajaks.

Helle Thorning-Schmidt (48), kes sai neli aastat tagasi Taani esimeseks naispeaministriks lubadusega suurendada sotsiaalkulutusi ja hõivet, ootab taanlasi valimiskastide juurde 18. juunil, vahendab agentuur Bloomberg. See on pea kolm kuud enne korraliste valmiste tähtaega 14. septembril.

Vahetult enne valimiste väljakuulutamist tõstis valitsus Taani majandusprognoosi ja lubas sotsiaalvaldkonda täiendavaid miljardeid. „Taani on täna paremas seisus kui 2011. aastal,“ ütles  Thorning-Schmidt pressikonverentsil, taotledes taanlastelt uut mandaati reformide jätkamiseks.

Ametisse asumisest on Thorning-Schmidt arvamusküsitlustes pidevalt opositsioonile alla jäänud, kuna oli sunnitud mitmetest oma lubadustest taganema. Praegu on kahest parteist koosneva võimukoalitsiooni toetus 46,7%. Opositsiooniparteide toetus, keda juhib liberaalide liider ja endine peaminister Lars Loekke Rasmussen, on 53,3%, näitas 25. mail ajalehe Berlingske tellitud arvamusküsitlus.

Kahe poliitilise leeri peamiseks erinevuseks on lubadused sotsiaalvaldkonnas. Loekke Rasmussen väidab, et avaliku sektori teenuseid on võimalik parandada ilma valitsussektorit kasvatamata,  Thorning-Schmidt lubab aga kulutusi suurendada.

Kes iganes võimule tuleb, peab ajama eelarvepoliitikat, mis vastab Taani krooni euroga seotud kursile. Aasta algul sattus Taani koon spekulatiivse rünnaku alla, kui arvati, et Šveitsi eeskujul ei suuda ka Taani fikseeritud kurssi hoida. Seekord jäi Taani keskpank krooni kaitstes peale. Keskpanga juht Lars Rohde on aga korduvalt rõhutanud, et parim kaitse kroonile on riigi korras rahandus.

Hetkel kuum