Sirje Rank • 2 juuni 2015

Luksusvillad lähevad Iirimaal jälle kaubaks

Sorrento Terrace, mis on olnud Dublini üks kallimaid kui mitte kõige kallim eramu  Foto: Bloomberg

Iirimaal on 2008. aasta kinnisvarakrahhi järel käivitunud esimene luksusvillade arendusprojekt, kus plaanitud 30st viie magamistoaga villast hinnaga umbes 1,5 miljonit eurot on üheksa juba müüdud, kirjutab Bloomberg.

„Küsimus pole olnud rahas, vaid usalduse puudumises,“ kommenteeris arendaja Joe Cosgrave. „Inimesed on jälle valmis raha kulutama.“

Tegemist on siiski alles esimese luksusvillade arendusega, mis krahhi järel toibuvat turgu testib. Majade hinnad kukkusid Iirimaal ligi 50%, kuid on nüüd jälle tõusnud, sest majanduse olukord on stabiliseerunud. Veebruaris kehtestas keskpank juba turu jahutamiseks kinnisvaralaenudele piirangud, mis jõukamaid ostjaid siiski tagasi ei hoia.

Rohkem kui miljon eurot maksvate majade müük kasvas selle aasta esimeses kvartalis 41% 117-le, mis on kõrgeim näit 2010. aastast.

Mõned suuremad kulutajad on tulnud välismaalt. USA kaablitööstuse miljardär John Malone kulutas jaanuaris 27 miljonit eurot 18. sajandist pärineva Castlemartini mõisa ja täkufarmi peale Kildare'is.

Singapurist pärit Cynthia Chua kulutas ligi 8 miljonit eurot rannikul asuvale häärberile, mille rajas Guinnessi perekond 1850. aastal. Tema abikaasa Nick Holmani sõnul on kvaliteetkinnisvara hinnad Iirimaal rahvusvahelises võrdluses alles suhteliselt soodsad.

Ent ka järjest rohkem iirlasi suudab omale Joe Cosgrave’i arenduse hindadega villa soetada.

Hetkel kuum