Pille Ivask • 8. juuni 2015 kell 6:00

Võimupartei kaotas Türgi parlamendivalimistel enamuse

Türgi peaminister Ahmet Davutoglu (paremal) eile valimisjaoskonnas.  Foto: epa

Seni Türgis võimul olnud Õigluse ja Arengu Partei ehk AKP kaotas eile peetud valimiste tulemusena parlamendis enamuse pärast 13 aastat kestnud ainuvõimu, kirjutab Wall Street Journal.

See tähendab, et AKP peab nüüd astuma koalitsioonivalitsusse, mis omakorda võtab seniselt presidendilt Recep Tayyip Erdoganilt võimaluse koondada oma võimu. Nimelt tahtis Erdogan muuta põhiseadust, et peaministri kohustused üle viia presidendile.

Valimiste tulemusena selgus, et AKP sai üksnes 41% häältest. Türgi parlamendis on 550 kohta ning see tähendab, et AKPl jääb puudu 17 kohta, et saavutada parlamendienamus, milleks on 276 kohta.

Türgi valimised märkisid ajaloolist võitu kurdide Rahvademokraatliku Erakonna ehk HDP jaoks, kes sai 13% häältest. See on esimene kord, mil HDP ületas 10%lise valimiskünnise ning pääses parlamenti.

Analüütikud ennustavad, et valimiste tulemusena muutub Türgi poliitiline maastik märgatavalt.

HDP üks juhtfiguuridest Selahattin Demirtas lausus valimistulemusi kommenteerides, et need, kes arvasid end olevat Türgi „omanikud“, kaotasid. „Arutelud võimaliku diktatuuri kohta Türgis on nüüd õnneks lõppenud,“ lisas Demirtas.

Kokku oli hääleõiguslikke kodanikke Türgi parlamendivalimistel 56,6 miljonit, nende seas ka 2,9 miljonit türklast, kes elavad teistes riikides. 86% Türgis elavatest hääleõiguslikest kodanikest käis valimas, välisriikides elavatest türklastest hääletas 35%.

Hetkel kuum