Sirje Rank • 11. juuni 2015 kell 15:59

IMF lahkus kõnelustelt Kreekaga

Grafiti Ateenas  Foto: Scanpix/REuters

Euroopa Liidu Ülemkogu president Donald Tusk hoiatas täna Kreeka peaministrit Alexis Tsiprast, et manööverdamiste aeg on läbi – nüüd tuleb otsustada, kas Kreeka võtab abipaketi tingimused vastu või ei.

Samal ajal lahkus Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) meeskond kõnelustelt Brüsselis tühjade kätega, vahendab agentuur Bloomberg.

IMF teatas, et fondi meeskond lahkus kõnelustelt ilma, et oleks suutnud lähemale jõuda kokkuleppele, mis aitaks Kreekal pankrotti vältida ja kindlustada riigi positsiooni rahaliidu liikmena.

Tusk süüdistas Kreekat, et see mängib oma tulevikuga ohtlikku mängu ning soovitas Tsiprasel järeleandmisi teha, et ära hoida majanduslikku kaost.

„Meil on praegu vaja otsuseid, mitte läbirääkimisi,“ ütles Tusk. „Ohtlikeks mängudeks ei ole rohkem ei ruumi ega aega. Ma kardan, et see päev jõuab kätte, mil keegi ütleb, et mäng on läbi.“

Tusk heitis kõrvale oma neutraalse vahemehe rolli, et anda märku, et Kreeka kreeditorid on valmis ultimaatumiks.

„Pall on eelkõige Kreeka väravas,“ ütles IMFi pressiesindaja Gerry Rice. „Kõigis peamistes küsimustes on meil suured erimeelsused. Viimasel ajal pole nende erimeelsuste ületamiseks mingit lähenemist olnud.“

Selline avalik terav kõnepruuk võib olla märk, et Kreeka peaminister Alexis Tsipras on oma manööverdamisruumi üle hinnanud. Ka Saksamaa positsioon on jäigemaks muutunud, kirjutas Financial Times.

Kui tulevaks nädalaks kokkulepet ei sünni, ei ole euroala riikide parlamentidel enam piisavalt aega, et menetleda Ateenale abipaketti jäänud laenuosa väljamaksmist. Enne jõuab kätte tähtaeg maksta juuni lõpus Rahvusvahelisele Valuutafondile 1,5 miljardit eurot ning 20. juulil Euroopa Keskpangale 3,5 miljardit eurot.

Täna kohtus Tsiprasega järjekordselt ka Euroopa Komisjoni president Jean Claude Juncker.

Turgudel valitsesid aga kõigest hoolimata optimistlikud meeleolud. Ateena börsiindeks kerkis 8,2%.

Hetkel kuum