Sirje Rank • 24. juuni 2015 • 2 min
Jaga lugu:

Eurogrupp Kreeka teemal uuesti koos

Kreeka pensionäride kärbete vastane meeleavaldus teisipäeval Ateenas
Kreeka pensionäride kärbete vastane meeleavaldus teisipäeval Ateenas  Foto: EPA

Täna kogunevad eurogrupi rahandusministrid viimase nädala jooksul juba kolmandat korda, et üritada kokku panna lahendust, mis Kreeka pankroti ära hoiaks.

Enne seda kohtub Kreeka peaminister Alexis Tsipras Brüsselis Euroopa Keskpanga juhi Mario Draghi, IMFi juhi Christine Lagarde’i ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga, et veelkord arutada, kuidas sellele kokkuleppele jõuda, enne kui Kreeka abipakett kuu lõpus läbi saab ja riigil tuleb IMFile tagasi maksta 1,5 miljardi euro suurune laenuosa.

Esmaspäeval esitas Tsipras Kreeka uued ettepanekud, mis näevad ette maksude tõusu nii ettevõtjatele kui ka suurema sissetulekuga inimestele, käibemaksu tõusu, muudatusi pensionisüsteemis, et saada riigieelarve sellisesse seisu, mis täidab kreeditoride nõudmised. Nii saaks Kreeka kätte abipaketist veel välja maksmata summad.

Hulk takistusi on veel ületada – kreeditorid nõuavad, et Kreeka valitsus esmalt majanduspoliitika muutustele Kreeka parlamendis toetuse saaks. Seal on mitu vasakradikaalse Syriza parlamendisaadikut ilmutanud vastuseisu ilmet võtvale kompromissiplaanile. Ilma Kreeka parlamendi heakskiiduta ei ole aga ka Saksamaa parlament nõus Kreeka abistamise jätkamist heaks kiitma, vahendas agentuur Bloomberg. Ajaleht Financial Times kirjutas, et IMFil on reservatsioone selles suhtes, et ettepanekud kalduvad rohkem maksutõusude kui avaliku sektori kulude kärbete suunas.

Täna esitasidki kreeditorid Kreekale kokkuleppe tingimustest uue muudetud ja täiendatud versiooni.

"Ikka on veel palju tööd vaja teha," ütles eurogrupi juht Jeroen Dijsselbloem täna Brüsselis. "Me ei ole veel finišis."

Alexis Tsipras avaldas oma Twitteri kontol imestust, et Kreeka ettepanekuid pidevalt tagasi lükatakse. Iirimaa ja Portugaliga sellist asja ei olnud. "See kummaline hoiak paistab viitavat kas sellele, et kokkuleppe saavutamiseks ei ole huvi, või et toetatakse mingeid erihuve," vahendas Bloomberg.

Euroopa börsid olid asjade uue arengu peale keskpäeval languses. 

Analüütikud usuvad, et kõigest hoolimata kokkulepe ikkagi saavutatakse. „Me oleme näinud piisavalt edasiminekut, et finišijoon paistma hakkaks,“ kirjutas Unicredit SpA ökonomist Erik Nielsen kliendikirjas.

Esmaspäeval ütles IMFi juht fondi nõukogule, et on optimistlik, et kokkulepe sünnib ja Kreeka teeb IMFile nõutud ajaks tagasimakse, vahendas Bloombergile informeeritud allikas. Avalikkuses on Lagarde olnud ettevaatlikum, märkides, et ikka veel on väga palju tööd teha, et lepe sünniks.  

Pooled on ikka alles kokkuleppest kaugel selles, millised nõudmised Kreeka esmalt täitma peab, enne kui abipaketist saab väljamakseid teha, vahendas Bloombergile üks euroala ametnik.

Kui rahandusministrid peaksid täna Kreekaga kokkuleppele jõudma, oleks neljapäeval Brüsselis kogunevatel valitsusjuhtidel võimalus see Ülemkogul heaks kiita.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt