Sirje Rank • 24. juuni 2015 kell 17:56

Stubb: kokkulepe täna oleks positiivne üllatus

Soome rahandusminister Alexander Stubb  Foto: EPA

Eurogrupi tänase kohtumisel eel ei olnud rahandusministrid kuigi optimistlikud, et kokkulepe Kreekaga pankroti vältimiseks täna lõpuks sünnib.

„Ma oleksin positiivselt üllatunud, kui me täna kokkuleppe saavutame,“ ütles Soome rahandusminister Alexander Stubb kohtumisele saabudes.

Stubbi sõnul ei ole ikka veel laual konkreetset pakkumist, mille kohta rahandusministrid saaksid midagi otsustada. Kõnelused on terve päeva käinud edasi-tagasi poliitilise ja tehnilise tasandi vahel. Kreeka peaminister Alexis Tsipras on kohtunud IMFi, Euroopa Keskpanga ja Euroopa Komisjoni juhtidega.

Mitmed rahandusministrid, sealhulgas Kreeka rahandusminister Yanis Varoufakis, siirdusid kohtumisele ilma ajakirjanikele kommentaare jagamata. Niisamuti ei andnud kommentaare IMFi juht Christine Lagarde, eurogrupi juht Jeroen Dijsselbloem ega Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi.

Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble ütles, et kohtumise ettevalmistused pole sellises järgus, mis optimismiks alust annaks.

Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis ütles saabumisel, et kõnelused on jätkuvalt intensiivses faasis. „Me ei ole veel finišis, osad küsimused on veel lahenduseta,“ ütles Dombrovskis, märkides, et tänased arutelud võivad pikale minna.

Esmaspäeval Kreeka valitsuse uutest ettepanekutest tekkinud optimism, et kokkulepe on käeulatuses, on asendnud uute kõhklustega, kuna lähemal analüüsil ei jäänud Kreeka kreeditorid nendega rahule. Eriti IMF on kriitiline, et liiga paljud meetmed kätkevad endast maksude tõstmist.  

Hetkel kuum