Pille Ivask • 8. juuli 2015 kell 5:04

Kreekal on aega pühapäevani

Angela Merkel Kreeka olukorra suhtes eriti optimistlik ei ole  Foto: epa

Euroopa liidrid on teada andnud, et Kreekal on aega reformiplaaniga välja tulla kuni pühapäevani, vastasel juhul ootab eurotsooni murelast ühisrahast ilmajäämine, vahendab Bloomberg.

Brüsseli tippkohtumine andis Kreeka valitsusele viis päeva aega, et välja käia uued majandusreformide ideed, mis viiksid järgmise abipaketini ning päästaksid riigi majanduslikust kokkuvarisemisest.

„Meil on ainult mõni päev, et jõuda lahenduseni,“ lausus Saksamaa liidukantsler Angela Merkel eile õhtul pärast Brüsseli kohtumist ajakirjanikele. Merkel nentis, et eriti optimistlik ta olukorra suhtes pole.

Nõnda tõotab pühapäev tulla üks kriitilisemaid moodsa Euroopa ajaloos, kuna on oht, et igavese valuuta kuvandiga euro võib saada hoobi ning pool sajandit üles ehitatud majanduslik ning poliitiline liit löögi.

Euroopa Komisjoni president Jean Claude Juncker lausus, et Grexiti võimalik stsenaarium on detailselt ette valmistatud.

Kreeka pankadel, mis alates 3. juulist suletud, on kitsas käes sularahaga, mida automaatidesse panna. Pankade ainus pääsetee täielikust hävingust on see, et Euroopa Keskpank appi tuleb.

„Meie võimetus leida kokkulepet võib viia Kreeka pankrotistumiseni ning pangandussüsteemi maksejõuetuseni,“ ütles Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk. „Kes arvab, et nii see pole, on naiivne,“ lisas ta.

Hetkel kuum