Sirje Rank • 31. juuli 2015 kell 11:21

Rubla jälle nõrgenemas

Venemaa keskpank  Foto: epa

Venemaa keskpank piirdus täna minimaalse baasintressimäära kärpega, et mitte rubla nõrgenemisele ja selle kaudu inflatsioonile liialt hoogu anda.

Tänane intressikärbe oli 0,5 protsendipunkti, mis langetas baasintressi määra 11%-le. Tegemist oli tänavu viienda intressikärpega, mis vastas analüütikute ootustele. Agentuuri Bloomberg küsitletud 35 analüütikust prognoosis 27 Venemaa keskpangalt täna sellist sammu.

Rubla kauples täna keskpanga teate järel USA dollari suhtes 60,6020 rubla tasemel, olles odavnenud 1,4%, vahendas agentuur Bloomberg.

Maikuust alates, mil Venemaa keskpank hakkas jälle valuutat ostma, et rubla kaitseks mullu käiku lastud valuutareserve taastada, on rubla USA dollari suhtes nõrgenenud enam kui 18%. Juulis on rubla USA dollari suhtes odavnenud 8,7%.

See ähvardab hoogu anda inflatsioonile, mis ületab kordades keskpanga seatud sihi. Juunis oli inflatsioon aasta baasil 15,3%. Sel nädalal peatas Venemaa keskpank uuesti mais alustatud valuutaostud, kui rubla kurss USA dollari suhtes märtsist alates esimest korda jälle 60 rubla piirist läbi läks.

Nafta hinna langus on Venemaa majanduse viinud kuue aasta järel uuesti langussesse. Teises kvartalis kahanes Venemaa SKP aasta baasil 4,4% pärast 2,2% suurust langust esimeses kvartalis. Venemaa majandusminister Aleksei Uljukajev prognoosib tänavu Venemaa majandusele 3,2% suurust SKP langust.

Hetkel kuum