Mait Kraun • 6. august 2015 kell 12:25

Pühade lehmade maa on veiseliha suurim eksportija

Lehm Indias  Foto: EPA

Riik, kus lehmad on pühad loomad, oli eelmisel aastal maailma suurim veiseliha eksportija, vahendab CNN Money.

India oli eelmisel aastal maailma suurim veiseliha eksportija, selgub USA põllumajandusministeeriumi andmetest. Riik suurendas edumaad Brasiilia ja Austraalia ees, kes asetusid vastavalt teisele ja kolmandale kohale.

Kokku eksportis India 2014. aastal 2,08 miljonit tonni veiseliha. Brasiilia eksport ulatus 1,91 miljoni tonnini ja Austraalia oma 1,85 miljoni tonnini. USA oli neljandal kohal ja eksportis 1,17 miljonit tonni.

Suure ekspordi põhjus peitub asjaolus, et India ekspordib suures koguses vesipühvli liha. Vesipühvlid kuuluvad veistlaste perekonda ning USA põllumajandusministeerium klassifitseerib nende liha veiselihana.

Pühvliäri on Indias kasvanud tohutu kiirusega – nüüdseks teenib India pühvlite ekspordilt rohkem kui basmati riisi ekspordilt.

India pühvliliha, mis on traditsioonilise veiseliha odavam ja pehmem alternatiiv, lõpetab tavaliselt Aasia ja Lähis-Ida toidulaual, kus kasvav jõukus suurendab nõudlust liha vastu.

India roll globaalsel lihaturul on aga märkimisväärne, sest suur osa rahvastikust on hinduistid ja taimetoitlus on laialt levinud.

Lehmad on hindude kultuuris väga austatud loomad ja religiooni järgib India 1,3 miljardist elanikust umbes 80 protsenti. Paljudes osariikides on loomade tapmisele seatud piirangud, aga pühvlite puhul on need üldiselt leebemad.

Hetkel kuum