Äripäev • 21. august 2015 kell 9:08

Kreeka uut valitsust paneb kokku opositsioon

Tagasi astunud peaminister Alexis Tsipras koos president Prokopis Pavlopoulosega. Tsipras oli ametis 26. jaanuarist 20.augustini.  Foto: epa

Kreeka president Prokopis Pavlopoulos andis valitsuse moodustamise mandaadi opositsiooniliidrile Vangelis Meimarakisele, kirjutas Reuters.

Eile õhtul teatas Kreeka peaminister, Syriza liider Alexis Tsipras, et astub tagasi. Juba öösel tegi president valitsuse moodustamise ettepaneku partei Uus Demokraatia liidrile Meimarakisele. Reuters lisab, et vaevalt õnnestub Meimarakisel koalitsioon kokku saada: tema parteil on 300kohalises parlamendis vaid 76 kohta.

Kreeka põhiseaduse järgi peab president valitsusjuhi tagasiastumise korral tegema pakkumise opositsiooniparteidele, et need paneksid kokku koalitsiooni. Igale ettepaneku saanud parteile on kabineti kokkupanemiseks kolm päeva. Juhul, kui parteidel ei õnnestu kokkuleppele jõuda, juhib valitsust ajutiselt konstitutsioonikohtu esimees ning kutsutakse kokku ennetähtaegsed parlamendivalimised. Need oleksid sel aastal Kreekas siis juba kolmandad.

Juulis jõudis Tsiprase valitsus kokkuleppele Euroopa kreeditoridega, et Kreeka asub karmide kokkuhoiumeetmete teele. Nende lepete tulemusena kaotas Tsipras de facto kontrolli oma vasakradikaalse partei Syriza üle, kellel on parlamendis enamus.

Hetkel kuum