Katariina Krjutškova • 3. september 2015 kell 13:30

Sadama skandaali osaline lahkus vaikselt IRList

Endine Elektriraudtee nõukogu esimees Toivo Promm lahkus IRList.  Foto: Eiko Kink

Tallinna Sadama juhatuse liikme Allan Kiili sõber ning altkäemaksuskandaali väidetav osaline Toivo Promm lahkus Isamaa ja Res Publica Liidust (IRL).

2005. aastal erakonda astunud ning samal ajal Tallinna abilinnapeana töötanud Promm lahkus IRList üleeile. „Kui on sellised artiklid ajalehes, on mõistlik mingiks ajaks taanduda kuni asjaolude lõpliku selgumiseni,“ põhjendas Promm Äripäevale.

IRLi pressikontakt Priit Värk selgitas, et Promm lahkus erakonnast vaikselt: tegi avalduse lahkumiseks äriregistri kaudu ega selgitanud enda otsust. Ka erakond pole tema lahkumise tagamaade kohta küsinud.

Promm lahkus, sest teda seostatakse hiljuti lahvatanud Tallinna Sadama altkäemaksuskandaaliga. Eesti Ekspressi andmetel vormistati osa Tallinna Sadama endistele juhtidele Allan Kiilile ja Ain Kaljurannale makstavast altkäemaksust konsultatsioonide ja sarnaste lepingute nime all. Summad pidid liikuma ettevõtetele, mis on sisuliselt sadama eksjuhtide kontrolli all. Nendel ettevõtetel ei ole juriidilist seost Kiiliga, küll aga tema sõbra ning naabri Prommiga.

Promm eitab kokkuleppeid

Lehes esitatut Promm kommenteerida ei tahtnud ega võtnud süüd omaks: „Mul ei ole olnud Allan Kiiliga ühtegi kokkulepet.“ Seejärel lisas ta, et on juba niigi pikalt rääkinud ning lõpetas kõne.

Erakonna liikmena on Promm teinud IRLile ka annetusi. Need pole olnud suured, ent stabiilsed – aastate jooksul on ta erakonnale kandnud üle 10 000 euro.

Prommile kui eraisikule kinnisvara peaaegu ei kuulugi. Küll on tema ainuomandis ettevõttel Bone Invest OÜ üheksa kinnisvaraobjekti. Inforegistri andmetel omandas ettevõte ühe objekti viimase kolme kuu jooksul.

Kinnisvara seotud Kiiliga

Bone Investi kinnisvaral on mitmeid seoseid Kiiliga. Näiteks kuulub sellele ettevõttele sarnaselt Kiilele krunt Hiiu maakonnas Pühalepa vallas Suuresadama külas.

Samuti on Bone Invest ostnud Harku Kaubanduskeskuse ettevõttelt Kiil&Ko AS, mille aktsionär on Allan Kiil. Aastatel 2012-2013 oli Promm selles ettevõttes nõukogu liige.

Ettevõttele kuulub kinnisvaraobjekte Tallinnas Lasnamäel, Haaberstis ja kesklinnas. Samuti üks Pärnus Riia maanteel.

Eeskätt seostatakse Prommi Paljassaare sadamaga, kus ta on pikki aastaid töötanud segakauba stividorifirma juhina. Tema sõbrast Kiilist sai aastal 2000 Paljassaare sadama direktor.

Promm oli aastatel 2007-2014 Elektriraudtee (praegu AS Eesti Liinirongid) nõukogu esimees ja möödunud aastani Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige. Lisaks oli ta Eesti Energia Tabasalu Koostootmisjaam OÜ juhatuses aastatel 2009-2013.

Aastatel 2006-2012 juhtis ta Harku vallale kuuluvat ettevõtet OÜ Strantum.

Viimastel andmetel on Promm Harku valla volikogu revisjonikomisjoni liige.

Hetkel kuum