Äripäev • 4. september 2015 kell 10:10

Ukraina valimismöll võib tuua Venemaale karmimad sanktsioonid

Ukraina lipp  Foto: Bloomberg

Vene majandusleht Kommersant kirjutab oma allikatele toetudes, et juhul, kui Donetski ja Luganski isetekkeliste vabariikide juhtkond takistab seal Ukraina valimiste läbiviimist ja korraldab enda valimised, ootavad Venemaad ees uued sanktsioonid.

Euroopa Liit ja USA vaatavad üle võimalust viia sisse uued Venemaa-vastased sanktsioonid, kui isetekkeliste vabariikide juhtkond keeldub läbi viimast Kiievi määratud kohalikke valimisi 25. oktoobril ning jätkavad plaaniga korraldada oma valimised teisel ajal.

„Kui valimised Donbassis toimuvad üleukrainalistest eraldi, kui need ei ole kooskõlas Ukraina seadustega ning neid ei jälgi rahvusvahelised vaatlejad, on see demonstratiivne hoop Minski kokkulepetele. Sellest võib saada viimne piisk karikasse,“ ütles väljaandele keegi lääne diplomaat. Ta lisas, et Euroopa ei saa avaldada mässulistele survet, et nad oma ohtlikult teelt kõrvale astuksid.

Teine allikas kinnitas, et sanktsioonid ei ole USA ja ELi eraldi eesmärk. „Kuid kui Minski kokkuleppeid rikutaks nii jämedalt, siis ei jää meile teist valikut,“ ütles ta. Millistest sanktsioonidest jutt käib, ei täpsustatud.

Lähiajal toimub Minskis Normandia neliku (Ukraina, Venemaa, Prantsusmaa ja Saksamaa) siseministrite kohtumine, mille üks peateemasid on Donetski ja Luganski vabariigi kohalike valimiste läbiviimise kord ja aeg. Sama teema on arutuse all ka neliku riigipeade kohtumisel septembri lõpul New Yorgis ÜRO Peaassambleel.

Juuli algul määras nn Donetski vabariigi juht Aleksandr Zahartšenko oma vabariigis kohalike valimiste toimumisajaks 18. oktoobri. Vastuseks sellele märkis Porošenko, et niisugusel algatusel on konflikti reguleerimispüüetele hävitavad tagajärjed. Paar päeva pärast Zahartšenko avaldust tuli samasuguse uudisega välja ka Luganski isehakanud juht Igor Plotnitski, kes määras oma „valdustes“ valimispäevaks 1. novembri.

Hetkel kuum