Eliisa Matsalu • 10. september 2015 kell 9:00

Tamsar: probleem on riigi rahakotis

Töötukassa nõukogu esimees Toomas Tamsari sõnul ei arvesta valitsus töötukassa tegelike vajadustega.  Foto: Raul Mee

Valitsus ei arvestanud töötukassa tegelike vajadustega, vaid soovib töötukassa reservidega hoida riigieelarvet tasakaalus, leiab töötukassa nõukogu esimees Toomas Tamsar.

Hoolimata ettevõtjate ootustest ja töötukassa nõukogu ettepanekust alandada töötuskindlustusmakse määrasid, otsustas täna valitsus seda mitte teha ning töötuskindlustusmaksed muutmata jätta.

Tööandjate Keskliidu juht ja töötukassa nõukogu esimees Toomas Tamsar ütles, et valitsuse otsus mitte arvestada Eesti Töötukassa nõukogu soovitustega näitab, et probleem on pigem valitsuse rahakotis. Nimelt lähtus tema sõnul nõukogu - kuhu kuuluvad nii tööandjate, töötajate kui ka valitsuse esindajad - oma ettepanekus töötukassa tegelikest vajadustest.

Tamsar selgitas, et nõukogu arvates on reservid piisavad ka võimalike kriiside üleelamiseks ja nende jätkuv kasvatamine samas mahus, üle 40 miljoni euro võrra aastas, ei ole põhjendatud „Valitsuse tänane otsus näitas, et keskmes on hoopis riigieelarve tasakaalu küsimus, mitte töötukassa tegelik olukord ja sellest lähtuvad mõistlikud valikud,“ ütles Tamsar.

Prognoosi järgi kasvab 2016. aasta lõpuks töötukassa varade maht 690,8 miljoni euroni. Eelmise aasta lõpu seisuga oli töötukassa netovara väärtus 610,3 miljonit eurot. Selle aasta lõpuks on töötukassa varade oodatav väärtus 648,8 miljonit eurot.

Töötukassa nõukogu esitas valitsusele ettepaneku, et kindlustatu töötuskindlustusemakse määr oleks 1,6% ja tööandja töötuskindlustusmakse 0,8% ning alates 2017. aastast need määrad langeks: kindlustatu töötuskindlustusemakse oleks 1,4% ja tööandja töötuskindlustusmakse 0,7%. Valitsus otsustas täna jätta määrad muutmata jätta.

Hetkel kuum